Za přetočený tachometr odpovídá prodejce auta

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 17.7.2012   

Pro zákazníky, kteří kupují ojeté auto, je jednou z klíčových informací počet najetých kilometrů. Pokud po koupi zjistí, že stav tachometru neodpovídá realitě, od prodejce se zpravidla dozví, že on za správnost informace neručí. Není to ale pravda.

Nechat si přetočit tachometr je v České republice legální věc, a proto není divu, že dle odhadů až 42 % aut prodávaných v autobazarech má údaje o počtu kilometrů upravené. Prodej auta s nepravdivou informací o počtu najetých kilometrů už ale legální není a existuje několik možností obrany. Autobazary při prodeji auta dávají do smluv podmínku, podle níž za rozdíl mezi skutečným počtem kilometrů a stavem uvedeným na tachometru prodejce neodpovídá. Takové ustanovení však znamená pro kupujícího značnou nerovnováhu v právech a je tedy podle občanského zákoníku neplatné.

Kupující by měl následně zvolit některé z právních řešení. Jedním z nich je odstoupení od smlouvy, kterého zákazník nejčastěji využívá, pokud po zjištění skutečného stavu najetých kilometru nemá o auto zájem. Má-li vozidlo najeto o několik desítek tisíc kilometrů více, než uvádí tachometr, jedná se o rozpor s kupní smlouvou, který je opravou neodstranitelný. Další variantou je požadovat po prodávajícím slevu z kupní ceny.

Vzhledem k tomu, že přetočení tachometru při prodeji ojetého automobilu lze kvalifikovat jako trestný čin podvodu nebo poškozování spotřebitele, lze se obrátit také na Státní zastupitelství nebo Policii ČR a podat trestní oznámení.

Pro ty, kteří si s právním postupem nevědí rady, jsme připravili vzorové dopisy „Odstoupení od kupní smlouvy pro přetočený tachometr“ a „Trestní oznámení na prodávajícího auta s přetočeným tachometrem“, které si níže můžete zdarma stáhnout. S dotazy ohledně podobných obchodních praktik se můžete rovněž obrátit na poradenskou linku na telefonním čísle 299 149 009.


Přihlásit