Pracovní úrazy: kutil versus nářadí

  g+   sdílet  

Do-it-yourself !

Pracovní úrazy nemíjejí nikoho z nás. I proto o tomto tématu koluje mnoho skutečných i fiktivních historek. Velká část z nich pochází z ordinací lékařů, a to konkrétně z rekreačních oblastí. V hlavních rolích: kutil a nářadí. Lékaři uvádějí takovou malou statistiku: nejčastějšími oběťmi kutilství jsou vojáci z povolání, domácí výbuchy a nehody spojené s požáry mají obvykle na svědomí pedagogové a ženy v domácnosti, montáže nábytku podle návodů mohou být osudnými převážně právníkům.

Návod a řešení pracovního úrazu

Podívejte se na mapu, která ukazuje, jak postupovat při pracovním úrazu. Nejdříve se musí udělat zápis do knihy Evidence pracovních úrazů. Následně je třeba vědět, zda byla úrazem způsobena pracovní neschopnost delší než 3 dny. Pokud ano, musí dojít na vyšetření příčin úrazu bezpečnostním technikem, který sepíše záznam o úrazu a odešle na patřičné instituce. Pokud ne, vyšetření příčin úrazu se ujímá vedoucí pracovník. Ten zjistí, zda vznikla při pracovním úrazu škoda. Pokud vznikla škoda, je třeba zjistit, zda došlo k ušlému zisku, zda dojde na plnění bolestného, zda došlo ke ztížení společenského uplatnění, případně jsou-li trvalé následky.

cddr

 

Historky pracovních úrazů z podsvětí

Prodavačům nábytku nevěřte

Potvrzuje to příklad právníka, jenž se přesvědčil, že prodavačům rozhodně nelze věřit, když tvrdí, že sestavení nábytku je snadné. Tento právník se pokusil sestavit regálovou stěnu z nerezových trubek. To se mu sice opravdu podařilo, jenže poté ji chtěl ve výšce tří metrů připevnit ke stropu šroubovacími hroty. Maticí několikrát otočil, když v tom se regálová stěna zřítila k zemi i s panem právníkem. Pod trubkami si poležel několik hodin, než ho druhý den ráno nalezli jeho kolegové, a to v dost trapné situaci – uvězněn pod trubkami si totiž nemohl po celou dobu dojít ani na toaletu.

Uřezal si pod sebou větev

Že by raději měl zůstat u učení a nepouštět se do práce rukama, se přesvědčil učitel ze základní školy na Benešovsku. Ten se rozhodl, že prořeže ořešák. Jenže se mu při tom podařilo na větev si sednout a uříznout ji mezi vlastním tělem a kmenem, takže pod sebou doslova podřezal větev. V nemocnici si tehdy pobyl tři měsíce.

136498781

„Koplo mě to do zadnice“ 

Šikovností nepřekypují ani někteří sportovní fanoušci. Jeden kutil chtěl sledovat přímý přenos hokejového zápasu, jenže jeho televize byla proti. Rozhodl se proto odstranit závadu sám. Sednul si na ústřední topení a se šroubovákem bez izolace se začal vrtat v televizoru. Nejdříve dostal elektrickou ránu do zadku, načež po hlavě vletěl přímo do televize. Pak už jen v bezvládném stavu mohl ležet a sledovat, jak od hořící televize chytá celá nábytková stěna. Do nemocnice se dostal v dost špatném stavu a hokej v televizi od té doby už rozhodně nesleduje.

Pohřbil se zaživa

Pořádně devastující následky měl i případ amatérského tesaře, jenž chtěl přebudovat chlév na garáž. Aniž by nad tím nějak dlouze uvažoval, pomocí zapůjčené řetězové pily přeřezal trám, jenž spojoval pozednice krovu. A to jen proto, že mu při přebudování vadil. Jenže v tu chvíli se střecha okamžitě zhroutila a zasypala jej. Kutil však měl štěstí v neštěstí – zůstal ležet v dutině vedle svého automobilu a z hrůzného zážitku si odnesl „jen“ zlomená žebra.

Ze záchrany svatostánku byla demolice

Na pohromu je zaděláno i ve chvíli, kdy se dají dohromady amatérští dřevorubci. V jedné jihočeské obci se taková skupinka rozhodla odstranit letitý akát, jenž ohrožoval tamější kapličku. Jenže k tomu tito kutilové použili lano, které zapřáhli za buldozer. Akát spadnul na elektrické dráty, několikrát se na nich pěkně zhoupnul a z několika okolních domů tak vytrhal nástřešní sloupky. Poničené štíty a střechy domů však nebyly jediným výsledkem kutilství skupiny dřevorubců. Akát totiž následně spadnul také na buldozer a úplně zdemoloval jeho kabinu. Ani to ale ještě není všechno – kořeny akátu, které byly vrostlé do základů, nakonec poničily i kapličku, kterou se dřevorubci původně snažili zachránit.

Prsty nejsou. Sežraly je slepice

Poměrně často se stává, že takový kutil přijde o prsty. Za to obvykle mohou tři faktory: nešikovnost, nesoustředěnost a… okružní pila neboli cirkulárka. Možná i proto by někteří lékaři tento stroj nejraději zakázali. Amputované prsty totiž dost často není možné přišít zpátky. Replantaci znemožní fakt, že v místě zranění je tkáň poškozená, nebo prsty pro jistotu nejsou vůbec k dispozici. K jednomu lékaři tak přišel muž, jenž si strčil tři prsty do hoblovky. Když se jej doktor zeptal, kde prsty jsou, odpověděl jednoduše: „Sežraly je slepice.“

Ani vteřinové lepidlo nepomůže…

V případě amputace prstu ale nepomůže ani vteřinové lepidlo. Přesvědčil se o tom kutil, který přišel o prst, když sekal dřevo. Aby prst zachránil, přilepil si ho zpátky právě vteřinovým lepidlem. Ničemu to ale nepomohlo, prst byl kvůli tomu neschopný replantace a musel mu být v nemocnici znovu amputován. Lékaři se ovšem setkávají i s tím, že někteří pacienti si prsty amputují opakovaně a sami.

Provrtal si intimní partie

Stávají se ale i nehody, které mají mnohem intimnější následky, než je amputace prstů. Jeden kutil například něco vrtal, ale nepoužil při tom svěrák – pouze si držel vrtané dřevo mezi koleny. Dopadlo to tak, že si provrtal šourek. Tento případ ošetřujícího lékaře tak rozesmál, že nejdříve vůbec nebyl schopný šít. Nakonec ale vše dobře dopadlo.

Problémy s erekcí a koktání jako následek kutilství

To už se ale bohužel nedá říct o muži, jenž si vlastnoručně smontoval palandu a pak na ní provozoval sexuální aktivity. Palanda se totiž pod náporem vášně rozpadla a kutil má od té doby problémy s erekcí. Terapeut mu musel pomoci i s koktáním, které se u něj po úrazu objevilo.

Rozkrok montérek? Pěkně silný lis

Značně nebezpečná může být i práce s míchačkou. Na traumatologii takhle přivezli muže, jenž vypadal, jako by ho pošlapal slon. Žádná návštěva zoologické zahrady za tím však nebyla – pouze netrpělivost a nešikovnost. Muž totiž chtěl uspíšit míchání betonové směsi tím, že tomu sám pomůže. Strčil tedy do míchačky lopatu. Ta mu ale vyklouzla z ruky a nabrala ho za kšandy u montérek. Pohybem míchačky jej lopata několikrát vynesla do vzduchu a následně s ním praštila o zem. Kromě mnohačetných zlomenin došlo také k pohmoždění ohanbí. Rozkrok montérek totiž v tu chvíli působil jako dost silný lis.

Eskapáda v kadibudce

Své o nepříjemných zraněních teď už ví také amatérský natěrač. Poté, co si na chatě natřel plot, otřel si ruce od barvy do hadru politého technickým benzinem. Tento hadr hodil do suchého záchodu, kam odešel vykonat potřebu. Přitom si ale zapálil a cigaretu následně také odhodil do suchého záchodu. Okamžitě následoval výbuch a kutil utrpěl těžké popáleniny sedacích partií. Když ho výbuch vymrštil do vzduchu, hlavou prorazil stříšku kadibudky a k popáleninám přibyl ještě otřes mozku a zlomenina klíční kosti. Jenže ani to ještě nebylo všechno. Ve chvíli, kdy padal zase dolů, nevydržela to nestabilní konstrukce sedáku nad jímkou, a tak natěrač skončil přímo v jímce, a to navíc se zlomenou kyčlí.

Příště vyždímat hadr

Abychom nezůstávali jen u kutilů-mužů, můžeme uvést také příklad paní inženýrky, která se rozhodla umýt monitor svého počítače. Jenže na to použila mokrý hadr a vypojit přístroj ze zásuvky ji také nenapadlo. Lékaři ji proto museli resuscitovat. Nezapomněli jí potom dát radu, aby příště počítač vypla nebo alespoň použila vyždímaný hadr.

„Já jsem si zalepila oko“

Vyznamenala se také dáma, která patrně chtěla ušetřit za manikúru. Když se snažila nalepit si nehty vteřinovým lepidlem, nechtěně si protřela oko. Asi je jasné, jak to dopadlo. Slepila se jí víčka a musela vyhledat oční lékaře. Ti měli s jejím ošetřením plné ruce práce, a to i proto, že museli uklidnit sestru, která měla zrovna službu. Když sestra na otázku, co pacientku trápí, dostala odpověď: „Já jsem si zalepila oko,“ propadla totiž nezvladatelnému smíchu.

Kdo jinému jámu kopá…

Výjimkou ale není ani to, když domácí kutilství ublíží ještě někomu jinému než samotnému kutilovi. Jeden takový chalupář pracně vykopal ve skále žumpu. S vytvořením jakékoli normou předepsané zábrany se však příliš neobtěžoval, prostě jen přes jámu položil obyčejnou překližku. Jeho manželka to ovšem netušila a do jámy spadla. Utrpěla tehdy kontuzi ledviny.

Ze zabijačky na tetanovku

To stavebnímu inženýrovi, který se na chvilku proměnil ve svépomocného řezníka, se podařilo místo prasete omráčit sama sebe. Vyděšené prase pokousalo hosty na zabijačce tak, že je čekala tetanovka.

Svérázná léčba epilepsie

Dosti zvláštní a nešťastné ošetření se dostalo zedníkovi, jehož skolilo velké množství alkoholu. Když začal vydávat podivné zvuky a slintat, jeho spolupracovníci, kteří na tom, alespoň co se alkoholu týče, nebyli o moc lépe, rychle došli k závěru, že má epileptický záchvat. Rozhodli se mu pomoci dost neobvyklým způsobem – znehybnili ho tak, že si na něj všichni lehli, a mezi zuby mu podle teorie, že epileptikům je nutné mezi ně něco vložit, šoupli násadu od lopaty. Jak to dopadlo? Zedník měl nejen několik polámaných žeber, ale pořídit si musel také zubní protézu.

„Zbyňku, já ti to říkala…“

Že „velmi šikovní“ umí být i samotní páni doktoři dokazuje příklad, kdy si jeden z nich na své chalupě chtěl vyvrtat díru do zdi, aby na ni mohl pověsit krucifix po babičce. Přestože jeho manželka navrhovala, že pozve souseda, který je řemeslník, pan doktor se rozhodl, že to zvládne sám. Jenže předtím, než přiložil ruční vrtačku ke zdi, zaaretoval spínač. Ve chvíli, kdy se přístroj zasekl, vymknul se mu z ruky, začal velkou rychlostí rotovat a nakonec se utrhl a odletěl. Narazil do starožitných hodin, televizoru, šicího stroje, až nakonec praštil i nebohou paní, která od začátku věděla, že je to celé špatný nápad. Utrpěla otřes mozku a ve chvíli, kdy ji nakládali do sanitky, údajně poznamenala: „Zbyňku, já ti to říkala.“

Zdroj: www.bezpecnostprace.info

  g+   sdílet