Začíná školní rok a byty jsou dopoledne prázdné. Zloději to vědí. Ve kterých krajích kradou nejvíc?

  g+   sdílet  
Next

Zdroj: NEXT

Zlodějům hraje každoročně do karet začátek školního roku, kdy děti jdou do škol, rodiče jsou v zaměstnání a byty i domy jsou prázdné. Toho využívají bytaři a měsíc září tak každoročně sčítá vysoké škody po vloupání. Za loňské září způsobili zloději škody za 120 milionů korun.

Nejhůře je na tom v počtu vloupání Praha, v těsném závěsu pak Moravskoslezský kraj, následuje Středočeský, Ústecký a Jihomoravský. Těchto pět krajů registruje nejvyšší počty vloupání v měsíci září za loňský rok. Nejvyšší způsobené škody na majetku pak hlásí po Praze Středočeský kraj, za ním hned Moravskoslezský, Jihomoravský a Ústecký. Naopak nejméně se kradlo v Karlovarském kraji a na Vysočině přesto však i tyto škody přesahují miliony korun.

Lidé často sami zlodějům nahrávají svým chováním, kdy své byty a domy mají špatně zabezpečené, nezamykají a jsou nevšímaví k tomu, co se kolem nich děje.

„Drzost a sebevědomí zlodějů zaměřených na byty a domy navíc stále roste. Využívají čím dál chytřejší metody, ale také se nedají odradit přítomností obyvatel v domech či bytech, často se ani nenechají vyrušit při „práci“. Velké panelové domy jim navíc poskytují toužebnou anonymitu, pomáhá jim také nevšímavost sousedů,“ prozrazuje Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení domácností ze společnosti NEXT.

Zlodějina pokročila

Aby vás zloději mohli vykrást, vůbec nemusí použít páčidlo, vrtačku nebo jiné obvyklé postupy násilného vniknutí. K dispozici mají mnohem jemnější a sofistikovanější možnosti – třeba SG metodu neboli bumping, pomocí které se dostanou do bytu či domu během několika vteřin. U této stále oblíbenější metody používají zloději k vniknutí speciálně upravený univerzální klíč. S lupem pachatel odejde dveřmi a dost možná za sebou i zamkne. Zámek přitom zůstane neporušený, což následně znamená zásadní přitěžující okolnost při vyřizování pojistné události.

„Jestliže máte na běžných dveřích zámkové vložky starší více než deset let, je vysoce pravděpodobné, že dveře SG metodě neodolají. Nepomůže vám ani dílčí výměna vložky za kvalitnější. Jednoduché základní pravidlo říká, že zloději odolají pouze certifikované bezpečnostní dveře minimálně ve III. bezpečnostní třídě s vložkou a kováním minimálně ve stejném standardu jako dveře samotné,“ doplňuje Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení domácností ze společnosti NEXT.

Zloději zneužívají anonymitu, lidé jsou nevšímaví

Zlodějům hraje do karet také anonymita a nevšímavost obyvatel k okolnímu dění. V panelových domech se pohybuje velké množství lidí, často se mění nájemníci, takže obyvatelé netuší, kdo bydlí nad nimi. Zloděje tak mohou považovat za běžného nájemníka či návštěvu.

Těmto faktorům přispívá také skutečnost, že dnešní zloději naprosto splývají s okolím a nijak nevyčnívají. Často klamou i tím, že slušně pozdraví, jsou oblečeni v nejmodernějším značkovém oblečení, takže souseda ani nenapadne, že mají tu čest s recidivistou.

Zdroj NEXT

  g+   sdílet