54 % Čechů má dle průzkumu doma větší hotovost a bytaři to vědí. Na seniory se zaměřují falešní podomní prodejci

  g+   sdílet  

http://svetvbezpeci.cz/pe_app/clientstat/?url=www.dreamstime.com/stock-photo-senior-woman-opening-front-door-image21535480

Podle aktuálního průzkumu pro Českou bankovní asociaci má 54 % Čechů doma schovanou větší hotovost. V průměru se jedná o více než 8 000 Kč. Bytaři to vědí a dělají, co mohou, aby se k ní dostali. Používají hrubou sílu, moderní metody a nevadí jim ani, když jste doma. Rizikem pro seniory, kteří tráví doma hodně času, jsou například falešní podomní prodejci.

Důvěřiví senioři patří mezi bytaři nejvíce ohrožené skupiny. Často mají většinu svých peněz doma, protože nemají ani bankovní účet. „Zloději neváhají krást i kvůli pár stokorunám, ale vědí, že jackpot v podobě větší sumy peněz není v České republice až tak ojedinělý. Kromě toho dobře umějí najít skrýše, ať už jsou v knihovně, nábytku či mezi oblečením,“ varuje Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení domácností a ředitel společnosti Next.

Podvodníci využívají různé záminky a lsti, aby se dostali do bytu, a pokud nevylákají peníze přímo, ovládají řadu způsobů, jak svou oběť okrást. Pomocí lží a promyšlené manipulace například donutí k nákupu nesmyslně předražené dveřní vložky. Produkt v hodnotě okolo 200 korun prodají i za 3 tisíce korun. Ochotně ji namontují, klidně si nechají kopii klíče a pak se ve vhodnou chvíli vrátí.

„Takto napálených seniorů jsou po celé republice tisíce a jejich případy jsou si podobné jako vejce vejci. Velké nebezpečí spočívá v tom, že nikdy nemáte jistotu, že jste obdrželi k takto koupené zámkové vložce všechny klíče nebo, že neexistuje kopie. Zloději si pak jednoduše odemknou dveře do domu či bytu správným klíčem,“ říká Ivan Pavlíček ze společnosti Next a dodává: „Jedinou obranou je velká obezřetnost. Péči o zámky a další zabezpečení navíc vždy nechte na prověřených odbornících.“

Podle zmiňovaného průzkumu SC&C pro Českou bankovní asociaci má více než polovina Čechů doma schovanou hotovost. Každý druhý má takto odloženo 5 000 až 10 000 Kč. Přes 10 000 Kč má doma 17 % respondentů průzkumu. Velkou částku v hotovosti doma naopak nemívá 49 % lidí ve věku 45-59 let, 47 % lidí z velkých měst nad 100 tisíc obyvatel a 46 % Pražanů.

 

  g+   sdílet