4 tipy, na co si dát pozor v zimním provozu

  g+   sdílet  

Zimní provoz je náročný v mnoha ohledech. Vzhledem k povětrnostním podmínkám klade zvýšené nároky na pozornost i trpělivost řidiče. Klouzat to na některých površích může, i když nemrzne. V případě smyku se držte doporučeného postupu, jednodušší to mají vozy s automatickou převodovkou. Je rovněž nutné brát ohled na technické nároky vozidla, odborníci doporučují studený vůz nezahřívat volnoběhem. Na co vše je třeba v zimě za volantem myslet?

Dbejte na plynulé ohřátí motoru

Navzdory zažitým zvyklostem některých motoristů nemá význam snažit se zahřát motor chodem na volnoběh. Během odstraňování ledu a sněhu ze svého vozu tak nenechávejte motor zbytečně běžet naprázdno. Po jeho nastartování ho nechte pár vteřin běžet a pak se normálně rozjeďte. Studený volnoběh neprospívá motoru z hlediska mazání, jízdou se navíc motor ohřeje mnohem rychleji. Jízda se studeným motorem by však zvláště v mrazech měla být klidná a plynulá. Dokud se motor neohřeje, nijak extrémně ho nevytáčejte. „Mějte na paměti, že studený motor má mnohem větší spotřebu a trpí rovněž vyšším opotřebením jednotlivých součástí. Rozmyslete si proto popojíždění na krátké vzdálenosti, které je tak velmi neekonomické,“ vysvětluje Vojtěch Vacátko, Technical Support Team Leader společnosti Arval CZ.

I když nemrzne, může to pořádně klouzat

Zimní pneumatiky jsou v období od 1. listopadu do 31. března povinné za předpokladu, že je na silnici souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, případně lze tento stav během jízdy předpokládat. To dává samozřejmě prostor řidičům, kteří během zimy vyjíždějí jen příležitostně. Nemusejí mít nutně zakoupenu druhou sadu pneu, pokud vyjíždějí pouze za vhodných podmínek a na krátké vzdálenosti. Výrazně zhoršené podmínky na silnicích ovšem nutně nepřináší jen mráz, mnohdy stačí jen nízké teploty v kombinaci s vlhkým počasím. Velmi kluzké pak bývají tramvajové koleje, dlažba nebo přechody pro chodce a další vodorovné značení. To je ostatně důvod, proč je bez ohledu na sníh a led dobré mít přezuto na zimní pneu při teplotách pod 7 stupňů Celsia. Podobně může řidiče zaskočit námraza na silničních mostech, které mají při teplotách kolem nuly větší tendenci prochladnout.

Jak zvládnout smyk?

Sníh nebo led na silnici může potrápit svátečního řidiče i profesionála. V zimním období by nás neměly překvapit rychlé změny počasí. Déšť se může náhle změnit na led a silničáři vždy nemusejí povrch vozovky ošetřit včas. Na kluzké silnici poté v případě nepozornosti či nepřiměřené rychlosti snadno dostanete smyk. Obecné pravidlo zní prudce nebrzdit, vyšlápnout spojku a plynule korigovat směr jízdy volantem. „V první řadě je třeba zohlednit, jaký náhon vozidlo má, protože jinak se chová vůz s pohonem předních a jinak s pohonem zadních kol, případně 4×4. Všeobecně ale lze doporučit brzdit spíše před zatáčkou, a nikoliv až v ní,“ popisuje Vojtěch Vacátko. „Když už dojde ke smyku, je vhodné ubrat plyn, nebrzdit, případně i sešlápnout spojku. Při smyku zadní nápravy je nutné točit volantem proti směru vybočení zadní části vozu. U vozidel s automatickou převodovkou ubereme plyn, případně lehce přibrzdíme, aby nám pomohl elektronický stabilizační systém, a korigujeme směr jízdy volantem,“ dodává.

Nezapomeňte na pravidelnou údržbu

Zejména řidiči dieselových aut se mohou v zimě setkat s problémem zamrzající nafty. Pokud málo jezdí, mohou mít ještě v prosinci v nádrži určitý podíl letní nafty, což snižuje její filtrovatelnost v mrazech. Je proto žádoucí dotankovat dostatečné množství zimní nafty. Problémem ale může být jak u nafty, tak u benzínu též přítomnost vody v palivovém systému nebo dlouho neměněný palivový filtr. Právě ten je vhodné před zimou vyměnit. Nezapomeňte rovněž na stěrače a zkontrolujte stav gumových stíracích lišt. Opakované přimrzání a jejich vyprošťování škrabkou na led nebo působení soli ze silnice jim dává zabrat, a proto je dobré je před zimou vyměnit. Předejdete tak jejich selhání v té nejméně vhodné chvíli.

 

 

 

  g+   sdílet