Necháváte doma psa často dlouho samotného?

  g+   sdílet  

„Dramaticky“ se s ním nelučte a zkuste venku pejska „utahat“

pes o samote

Každý pejskař musí občas nechávat doma psa samotného.  Většina pejsků nemá samotu rádo, jsou to koneckonců smečková zvířata. Není, ale samozřejmě v moci žádného chovatele být se zvířetem každý den 24 hodin. U mnohých zvířat se ještě separace od svých páníčků zhoršila během posledních měsíců, kdy se mnoho lidí vrátilo po dlouhých měsících práce z domova do zaměstnání a pejsci se tak ocitli opět více sami doma. Jak tedy pejsky nejlépe doma zabavit? 

Pes o samote (1)

Psi nesnáší dlouhodobou samotu dobře

Prvně je důležité říct, že psi nemají rádi samotu. Jsou rádi ve své smečce, ať už psí nebo lidské. Samozřejmě umí být sami, ale pro některé jedince to může být náročné na psychiku, především opakovaná mnohohodinová samota. Je tedy ke zvážení u těch, kteří si nemohou brát zvíře do zaměstnání, jestli je vůbec dobré si psa pořizovat s vědomím, že bude každý den mnoho hodin sám. Mnoho lidí navíc po tom, co jsou v práci a v krátkosti psa vyvenčí, tak ho opět nechají samotného doma a jdou za večerní zábavou. Pejsek totiž nepotřebuje jen pravidelnou potravu a venčení, ale také socializaci se svým pánem.

Nenechte zvíře déle než 8 hodin samotného

Rozhodně není dobré, aby pejsek byl sám více než 7 či 8 hodin. Je to špatné, jak pro jeho psychiku, tak i ze zdravotního hlediska, protože se nemůže vyprázdnit. Dlouhodobé zadržování moči může psům přivodit nemoci ledvin, močové kameny i oslabení svalů močového měchýře, což vede k pozdější inkontinenci.  Pejska proto než ho necháte delší dobu samotného, pořádně vyvenčete. Dobré je aspoň 30 minut aktivní vycházky, kdy se pejsek i pořádně unaví. Zkuste ho co nejvíce zabavit, hrát si s ním, trochu mu vynahradit, to, že bude mnoho hodin sám.

Pozor na psy z útulku

Délka toho, jak pes může zůstat sám, je také daná jeho věkem a tím, jak je naučený. Pokud máte psa například z útulku, tak ho musíte na samotu učit postupně, mohla by se u něj rychleji vybudovat tzv. separační úzkost. Pokud máte štěně, tak zde ho také musíte učit samotě postupně, mj. protože malý pejsek ještě neumí udržet dlouho moč.

„Dramatické“ loučení i vítání může být chyba

Pokud odcházíte do práce nebo se z ní naopak po mnoha hodinách vracíte, zkuste se dramaticky se zvířetem neloučit či vítat. Psi jsou velmi citlivá stvoření a pokud se s nimi emocionálně loučíte, ještě více u nich podpoříte to, že budou mít pocit, že se děje něco „dramatického“. Spíše při odchodu dělejte, že se nic neděje, psovi to časem přijde běžné, že jdete pryč. Pejska si tak nejlépe 5 až 10 minut před vaším odchodem vůbec nevšímejte a nemazlete se s ním. Dobré je také psům těsně při odchodu říkat, aby šli na své místo.

Jakmile přijdete domů, je nutné vzít pejska hned ven. Máte-li zvíře na zahradě, i přesto nezanedbávejte pravidelné vycházky (alespoň 1x denně). Pes se potřebuje pořádně proběhnout, což často na zahradě nelze.

Pozor na zkažené krmivo a pitný režim

Rozhodně pejskovi doma nechte čerstvou vodu. Někteří pejskaři se obávají, že pes bude hodně pít, resp. bude potřebovat víc čůrat, takže pejskům nenechávají doma moc vody. A to je velká chyba. Pes potřebuje přístup k vodě celý den. Sám si „rozvrhne“, jak bude pít. Také si naplánujte venčení a krmení. Důležité je, aby byl pejsek po venčení chvilku v klidu, než dostane krmivo. „Pokud tedy spěcháte do práce, tak na toto myslete, že pes by měl po venčení být alespoň 30 minut odpočívat, než dostane potravu. Předejdete tak potencionální torzi žaludku. Ta je nebezpečná a bohužel velmi častá u větších plemen. V misce by měl mít pejsek jen tolik krmiva, kolik víte, že opravdu sní.  Pokud krmíte konzervami či čerstvým masem, tak by se během dne mohlo jídlo zkazit,“ říká odborník na výživu psů Jiří Švihálek z Yoggies.cz a dodává: „Před odchodem se také ujistěte, že máte „schované“ i ostatní jídlo či zbytky. Pejsci velmi rádi například vyjídají jídlo ze špatně zavřeného odpadkového koše či některá hbitá plemena mohou vyskočit i na kuchyňskou linku a zde spořádat něco, co jejich žaludku neprospěje. “

Zabavte pejska

Pokud žijete v bytě, před tím, než odejdete, nechte pejskovi (bezpečně) otevřené okno, aby byl na čerstvém vzduchu a mohl poslouchat ruch ulice. Máte-li zabezpečený balkon, nechte ho také otevřený, aby se pejsek mohl jít pozorovat ven, ukrátí se mu tím čas. Můžete také nechat zapnuté rádio nebo televizi, aby měl pejsek zvukovou kulisu a nepřipadal si tak sám. Především pokud si rádio, televizi a hudbu pouštíte, když jste doma běžně. Například na YouTube najdete mnoho kanálů, kde jsou k dispozici speciální hudební mixy pro psy.  Než odejdete je dobré dát pejskovi pamlsek, který ho zabaví a vy můžete v klidu odejít do práce. Naučte si pejska také hrát s různými psími hračkami, které pejska zabaví. Například ty, do kterých se dají dát pamlsky a zvíře si tak krátí čas, že se je snaží dostat ven.

 

 

  g+   sdílet