1,3 milionu uniklých českých čísel. Je mezi nimi třeba i to Vaše…

  g+   sdílet  

Internet je jako ledovec. Viditelná část nad hladinou představuje všechno, co běžně vidět je: vyhledávače Google nebo Seznam, sociální sítě, novinové články. Pod hladinou v hlubinách ale plave obrovská masa, která vidět není.

Zdroj: Pixabay

Zdroj: Pixabay

Říká se jí darknet (temná síť) a zahrnuje veškerou aktivitu odehrávající se v pozadí. Patří sem v podstatě všechny heslem chráněné služby s omezeným přístupem. Sem je „vstup zakázán“.

A právě na darknetu se obchoduje s více než 360 miliony telefonními čísly z WhatsAppu, včetně 1,3 milionu českých čísel. Soubory tak volně kolují mezi hackery. Nejedná se ovšem o nový únik dat, ale informace pochází z roku 2019.

Ačkoli se jedná pouze o telefonní čísla, nikoli o obsah zpráv, a navíc jde pravděpodobně o ne úplně aktuální data z roku 2019, která původně unikla z Facebooku, je to opět důrazné varování, že podobné informace lze zneužít i k dalším, zejména phishingovým, útokům. Uživatelé musí být obezřetní a neklikat na žádné odkazy v nečekaných zprávách od neznámých čísel. Útoky nehrozí jen prostřednictvím WhatsAppu, kyberpodvodníci je mohou využít i k vishingu nebo smishingu a prostřednictvím telefonátů nebo SMS zpráv oklamat uživatele a vylákat z nich další cenná data nebo přístupové údaje. Hackeři se navíc pomocí telefonních čísel mohou pokusit získat přístup k dalším online službám. Vidíme poměrně zásadní nárůst nejrůznějších phishingových podvodů v souvislosti s nákupními svátky, je tedy nutné dodržovat několik základních bezpečnostních opatření.

Zdroj: Pixabay

Zdroj: Pixabay

Pokud obdržíte nějakou zprávu, ujistěte se, že odesílatel je skutečně důvěryhodný. Pokud číslo neznáte a nemůžete ověřit jeho totožnost, raději jej zablokujte. V žádném případě neklikejte na jakékoliv podezřelé odkazy a vždy raději navštivte dané stránky napřímo. Pokud se stanete obětí útoku, můžete podvod šířit i na všechny své kontakty, maximální opatrnost je tedy na místě,“ říká Miloslav Lujka, Country Manager Czech Republic, Slovakia & Hungary z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.

 

  g+   sdílet