Umění saunových ceremoniálů? Návrat k tradicím indiánů a zdraví v bezpečí

  g+   sdílet  

Jak se zbavit svalových potíží a chmurných myšlenek? Vypotit je! Pravidelné saunování zbavuje stresu, podporuje imunitu, pomáhá proti bolestem zad i migrénám a díky saunovým ceremoniálům je to všechno výjimečné na pohled…

Foto: Faltejsek/Maximus

Foto: Faltejsek/Infinit Maximus

První zmínky o saunování se datují do doby kamenné. Už tehdy lidé pochopili, že pokud se vypotí, budou silnější a odolnější vůči vnějším vlivům. Mezi indiány patřil saunový ceremoniál ke každodennímu životu. „My se k němu jen vracíme,“ směje se Monika Foretová, zodpovědná za customer service a rozvíjení služeb v síti Infinit.

Krása ceremoniálů

V Evropě se saunování ujalo až kolem 13. století a zvlášť ve Skandinávii se stalo ohromným hitem. Češi znají saunování poměrně krátce, od počátku 20. století, vyznavačů zdravého pocení ale rychle přibývá.

Foto: Faltejsek/Infinit Maximus

Foto: Faltejsek/Infinit Maximus

Saunování má blahodárný vliv na regeneraci svalového aparátu, jak u sportovců, tak u lidí, kteří zatěžují páteř dlouhým sezením. Jak potvrdila Monika Foretová, ředitelka dvou rezortů sítě Infinit, jež patří mezi nejlepší v Česku, sauna pomůže každému, kdo trpí zvýšeným svalovým napětím nebo namoženými svaly. „Zátěž totiž generuje kyselinu mléčnou, odpadní produkt svalů, která nažírá svou aciditou samotný sval, proto svaly bolí. Sauna a horko rozšíří všechny cesty a tím se kyselina mléčná snáz odplaví.“

Monika Foretová, ředitelka dvou rezortů sítě Infinit. Foto: Archiv

Monika Foretová, ředitelka dvou rezortů sítě Infinit. Foto: Archiv

Vysoké teploty spouští v těle termoregulační čidla, která se nacházejí v oblasti hypotalamu. Mozek začne tělo vědomě ochlazovat – rozšíří se póry na pokožce a tělo se začne potit. Dochází tak k rychlému odvedení škodlivých zplodin.

Rozšíří se cévy a krevní objem je zvětšen náhlým přísunem plazmy. Díky prořátí tělesného jádra se rozvolňují tkáňové struktury jako vazy a svaly, kyselé metabolity vzniklé v oblasti přetížení se snáze odplavují a zvyšuje se efekt regenerace. „Sauna pomáhá také pacientům s chronickými záněty dýchacích cest, při revmatoidních chronických stavech nebo při léčbě neurovegetativních dysfunkčních svalů,“ popsala hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky Iva Bílková.

Foto: Faltejsek/Infinit Step

Foto: Faltejsek/Infinit Step

Fyzika saunování…

Je to právě teplota, která je fyzikou i chemií saunování. U nejrozšířenějšího typu, tzv. finské sauny, je pravidlem teplota mezi 85–90 °C ve výšce hlavy stojícího průměrného Evropana (cca 175 cm), přičemž u stropu bývá samozřejmě vyšší a u země nižší. Během doporučujícího cyklu saunování (3 kůry) člověk vypotí v průměru kolem půl litru vody. „Zároveň z těla vyplaví tolik škodlivin, kolik ledviny zpracují za celý den. Ve finské sauně teplota kůže stoupne až na 40 °C, tělesná pak na 38–38,5 °C, což je teplota, při které tělo spouští obranyschopnost organismu. Je to simulace napadení cizím patogenem. Tím začne větší produkce leukocytů (bílých krvinek),“ připomíná Monika Foretová.

Průměrný počet v 1 mm3 (1 mikrolitr) lidské krve u zdravého dospělého člověka se uvádí kolem 7 400 krvinek na 1 mm3, tedy 7,4×109 na jeden litr krve. Během saunování se rozšiřují cévy a po ochlazení nastává naopak vazokonstrikce a vazodilatace cév, kdy získávají lepší pružnost.

Foto: Faltejsek/Infinit Maximus

Foto: Faltejsek/Infinit Maximus

Saunu ovšem nelze doporučit pacientům, kteří trpí těžkou formou srdeční nedostatečnosti, vysokým krevním tlakem, arytmiemi nebo nedostatečností krevního oběhu. Sauna není vhodná ani v případě hlubší poruchy kožního krytu, jako například bércový vřed, nebo při probíhajícím zánětlivém onemocnění, například při křečových žilách. Při intenzivním prokrvení těla by se zánětlivé cytokininy mohly rozšířit a způsobit zhoršení celkového stavu.

Sauna se nedoporučuje ani epileptikům a těhotným ženám. Důvodem je zvýšení srdečního výdeje a teploty tělesného jádra až o 2-3 stupně, což je pro miminko velký teplotní šok. U epileptiků je riziková náhlá změna prostředí, potažmo v organismu, která může spustit záchvat,“ vyjmenovala Iva Bílková.

Jak se saunovat?

Ideální frekvence je jednou až dvakrát týdně a stejně jako u cvičení je pro dlouhodobé pozitivní účinky nutná pravidelnost. „Záleží pak na každém, jak saunu snáší. K pocení dochází obvykle po 10 minutách ve vysokých teplotách. Pak nastupuje ochlazovací fáze. Nejmírnější způsob ochlazování je pobyt na čerstvém vzduchu, následuje sprchování a celková koupel, která klade nejvyšší nároky na srdeční zatížení. Ochlazovací fáze by měla trvat do pocitu prvního chladu,“ říká Foretová.

Cévy se při ochlazování stahují, krevní oběh se stabilizuje a po stavu lehké malátnosti přichází pocit osvěžení. Pro absolutní uvolnění a odbourání stresu by mělo saunování probíhat v relaxačním prostředí, bez jakýchkoli rušivých podnětů. Častou chybou je spojit vstup do sauny ještě se vstupem do bazénu nebo fitness. „Bazén může fungovat jako rychlé ochlazení po saunování, ale jít si zaplavat 20 délek bezprostředně po saunování nedoporučuji, tělo by mělo po očistné proceduře odpočívat,“ doplňuje Bílková.

  g+   sdílet