Polovina Čechů se obává prázdninových vloupaček, lepší zabezpečení však zvažuje menšina

  g+   sdílet  

 

V létě rodiny na delší dobu opouští svoje domovy a vystavují je riziku vniknutí cizích osob. Dle zveřejněných statistik Policie České republiky byl rok 2022 rekordní v počtu majetkové kriminality a celkem došlo k 33 750 vloupání se stoupající tendencí posledních let.

53019290984_dc43f6a585_c

Společnost Netatmo se proto rozhodla provést průzkum mezi širokou populací, aby zjistila, jak se Češi staví k zabezpečení vlastního majetku. 56 % dotázaných uvedlo, že má ve svém okolí někoho, kdo byl vykraden. Zároveň 46,4 % se obává o bezpečí svého vlastního domova.

Z průzkumu vyplynulo, že 56,3 % respondentů má domácnost pojištěnou bezpečnostním zámkem. Přitom je to často ten první a nejjednodušší způsob ochrany domácnosti. Bezpečnostní systém s alarmem nebo kameru má potom jen zhruba desetina populace. Nejdražší řešení, tedy připojení domácnosti na bezpečnostní agenturu využívá jen 3 % dotazovaných. Ochranu majetku před požárem pak řeší 22 % dotázaných detektorem kouře. V České republice přitom jenom v minulém roce vzniklo 5 880 požárů v domácnostech, které způsobily škodu ve výši 909 830 tis. Kč (zdroj: HZS ČR).

53019291029_3c81996cff_c

Chytrá domácnost může pomoct, navíc stojí jen zlomek velkých řešení

Společnost Netatmo zajímalo i povědomí o chytré domácnosti a jejího využití. Tento pojem zná 54,4 % dotázaných, chytrou bezpečnostní kameru vlastní 9 % dotázaných, chytrý zámek 4,2 % a chytrý detektor kouře 6,2 %. Nejvíc dotazovaných uvažuje o investici do chytré kamery (22,7 %) a zámku (19,8 %). Tato zařízení jsou navíc velmi snadná na instalaci i na provoz. Například inteligentní kamery Netatmo v případě nebezpečné události okamžitě upozorní uživatele prostřednictvím oznámení na telefonu. Díky umělé inteligenci dokážou rozeznat potenciálně nebezpečnou událost od běžné záležitosti.

53018543787_97625a6d66_c

Umístění dat a kompatibilita

Největším tématem, na kterém se shoduje většina Čechů, je umístění dat. 67,6 % dotazovaných řeší, kde budou data uložená a jak budou sdílená. Společnost Netatmo zde preferuje lokální úložiště bez cloudových služeb. Data jsou ukládána přímo v kamerách na šifrované SD karty, takže i kdyby došlo k odcizení kamery jako takové, tak se útočník k datům nedostane. Mezi další důležité funkce pak respondenti zařadili okamžitá upozornění, ovládání na dálku a vzdálené monitorování, případně kompatibilitu s ostatním chytrým vybavením v domácnosti.

53019515865_38f4bc2558_c

Chci si zabezpečit dům/byt před dovolenou, jak na to?“

Společnost Netatmo přináší 5 jednoduchých a dostupných řešení, které mohou zajistit vaše bydliště při odjezdu na dovolenou.

1. Interiérová kamera – Inteligentní interiérová kamera Netatmo s technologií rozpoznávání obličeje dokáže určit rozdíl i mezi známou a neznámou tváří. Když kamera detekuje novou tvář, dostane uživatel v reálném čase upozornění na svůj smartphone s fotografií a videozáznamem události. Uživatel se navíc nemusí bát o soukromí své rodiny, z nahrávání lze díky chytrému algoritmu vyloučit členy rodiny. Kamera je vhodná pro domy i byty.

53019515535_5ce16e855b_c

2. Venkovní kamera – Inteligentní venkovní kamera Netatmo odliší zvíře, vozidlo, osobu a neškodný pohyb jako poletující listí, čímž se uživatel vyhne zbytečným upozorněním. Navíc je vybavená osvětlením a při detekci člověka buď osvětlí cestu uživateli, nebo vyděsí útočníka tím, že na sebe upozorní. Všechny inteligentní kamery Netatmo se snadno instalují a jsou dostupné bez předplatného a dalších poplatků. Videozáznamy jsou ukládány přímo na přiloženou paměťovou microSD kartu. Ideální pro jakýkoliv dům nebo chatu.

53019290704_6c48a4fc09_c

3. Detektor kouře – Zajištění bezpečnosti rodiny i domácnosti, ať už během prázdnin či mimo ně, by mělo zahrnovat i ochranu před požáry. Inteligentní detektor kouře je dokáže rozpoznat v reálném čase a upozornit uživatele, ať už je kdekoliv. Ideálně se tak doplňuje například k interiérové kameře, kdy se lze pomocí aplikace okamžitě podívat, co se děje a případnou situaci řešit. Hodí se tak pro byty, domy i na chatu. Díky funkci automatického testování má uživatel navíc jistotu, že jeho detektor funguje bezchybně po celých 10 let jeho používání.

4. Chytrý zvonek – Inteligentní zvonek je vybavený kamerou a umožňuje uživateli přes svůj smartphone mluvit přímo s osobou u dveří. Inteligentní video zvonek chrání domov před vniknutím cizí osoby a posiluje pocit bezpečí v případech podezření na vloupání. Díky algoritmům umělé inteligence zvonek rozlišuje mezi člověkem a náhodným pohybem. V případě, že se kolem vchodu někdo potuluje, uživatel na svém smartphonu uvidí oznámení „Zjištění pohybu osoby“ a nahraje se video s událostí. Skrze integrovaný mikrofon a reproduktor uživatel osobu osloví a odradí ji od přiblížení se k jeho domovu, nebo poprosí kurýra, abych nechal balíček u sousedů. Doplňuje tak ideálně venkovní kameru, protože je často umístěný ve výšce obličeje.

5. Senzory oken a dveří s alarmem – Pro ještě větší pocit bezpečí lze interiérovou kameru doplnit o snímače otevřených oken a dveří a sirénu. Senzory zachycují jakýkoli pohyb nebo vibrace na dveřích či oknech signalizující jejich pokus o otevření. Uživatel okamžitě dostane upozornění na svůj smartphone, například „zjištěn pohyb u kuchyňského okna“. Umožňují tak uživateli kontrolu přímo v aplikaci. V závislosti na nastavených parametrech mohou také uživatele po určité době upozornit, pokud jsou dveře nebo okno otevřeny příliš dlouho. Siréna funguje spolu s kamerou a senzory. Když zjistí přítomnost nevítané osoby, nebo pokud senzory detekují pohyb u dveří či okna, automaticky spustí ohlušující alarm o síle 110 dB.

53019126216_7dc4454f55_c 53019515855_8268a51d6c_c

  g+   sdílet