Jak připravit auto na zimu? Přezutí gum nestačí

  g+   sdílet  

Příprava auta na zimu by určitě neměla končit tím, že splníme ze zákona povinnost mít auto přezuté na zimní pneumatiky. Co ještě je třeba udělat?

Toyota Central Europe

Od 1. listopadu až do konce března byste měli jezdit na gumách, které mají minimální hloubku dezénu čtyři milimetry. Pokud jste tedy ještě nestačili auto přezout, je nejvyšší čas. Nejde přitom jen o dodržování zákona, má to i velký praktický smysl.

Na sněhu totiž auto na letních gumách potřebuje k brzdění až dvojnásobnou brzdnou dráhu. A naopak, když je venku více než 15 stupňů, brzdí zimní pneumatiky pomaleji. Proto je třeba vlastnit dvě sady kvalitních pneumatik nebo celých kol a jakmile se změní počasí, co nejdříve je přezout.

Jak se připravit na zimu

Vyměnit si však zaslouží i stěrače. Ideální je pořizovat nový pár dvakrát ročně, ideálně před zimou, a protože během ní gumičky stěračů mrazem a mokrem hodně trpí, na jaře je dobré vyměnit je znovu.

Toyota Central Europe

Video najdete zde

Aby vás mráz nezaskočil při otevírání dveří nebo kufru, je dobré nastříkat všechna těsnění silikonem ve spreji a rozetřít hadříkem. Vyhnete se tak nepříjemnému přimrznutí.

Ještě dnes se také ujistěte, že s sebou vozíte vše, co by se v zimě mohlo hodit, tedy kvalitní škrabku na zamrzlá okna, smetáček na sníh, zimní řetězy, pokud vyrážíte na náročnější cestu, a kvalitní startovací kabely, kdyby baterie zradila. Dobrým tipem je také rozmrazovač zámků nebo lopatka.

Nechte své auto zkontrolovat

Abyste i během zimy vždy bezpečně dorazili tam, kam potřebujete, nechte si kompletně zkontrolovat kondici vašeho vozu. Toyota nabízí podrobnou sezónní kontrolu. Taková prohlídka přitom zahrnuje diagnostiku stavu akumulátoru, konzervaci jeho pólových vývodů, nastavení světlometů, měření bodu tuhnutí chladicí kapaliny, kontrolu oleje, brzdové kapaliny i funkcí ostřikovačů a další zdánlivé detaily, které mohou v zimních měsících hrát zásadní roli.

RAV4_PLUG-IN_0006

Autorizovaný servis samozřejmě ihned zjistí případné závady či nutné výměny a navrhne efektivní a co nejrychlejší řešení.

Stejnou výši slevy však můžete využít i při nákupu sezónního příslušenství, jako jsou střešní zavazadlové boxy a nosiče lyží a snowboardů, gumové či plastové rohože do zavazadlového prostoru.

V servisech Toyota si navíc můžete nechat druhou sadu kol uskladnit. Ideální je také rovnou s přezutím nechat auto před zimou zkontrolovat a prohlédnout, abyste měli jistotu, že i v mrazech dojedete bezpečně do cíle. Sezónní prohlídku přitom Toyota až do 22. prosince nabízí za 400 Kč.

  g+   sdílet