Chytré telefony a tablety jsou oblíbenou kořistí zlodějů a čím dál častěji také počítačových kriminálníků a tvůrců škodlivých programů. Bezpečnostní aplikace sice stoprocentní ochranu nezaručí, šance zločinců však přinejmenším sníží. Hodí se také v případě ztráty přístroje. Otestovali jsme 15 produktů pro operační systém Android a zjistili, že za relativně kvalitní aplikaci nemusíte utratit ani korunu.
Ztrátou mobilu přijdete o cenné kontakty, zprávy a data, dostane-li se navíc telefon do nesprávných rukou, může zloděj tato data zneužít. Bezpečnostní aplikace vám pomohou ztracený či ukradený přístroj nalézt, mohou jej také na dálku uzamknout nebo v něm uložená data vymazat. Chrání i před škodlivými aplikacemi či nebezpečnými webovými stránkami. Jaká je jejich kvalita?
Do testu jsme zařadili 15 produktů pro zařízení s operačním systémem Android, který je vůči hrozbě škodlivého softwaru nejnáchylnější a na rozdíl od Apple iOS v základu neobsahuje funkce pro pomoc při ztrátě či krádeži. Bezpečnostní experti posuzovali spolehlivost a možnosti funkcí zjištění polohy, uzamčení a vymazání přístroje. Dále shromáždili 5000 škodlivých aplikací a zjišťovali úspěšnost jednotlivých produktů při jejich odhalování. Mimo to jsme navštívili 40 podvodných phishingových adres a posuzovali, kolik z nich se bezpečnostním aplikacím podařilo zablokovat. Hodnotili jsme také snadnost obsluhy a vliv jednotlivých aplikací na výdrž baterie a rychlost telefonu.
Test ukázal, že rozdíly v efektivitě jednotlivých produktů jsou značné. Zdaleka ne každý je tak spolehlivý, jak by člověk očekával. Například zámky řady aplikací lze částečně obejít, některé aplikace obsah telefonu důsledně nevymazaly a velké rozdíly jsme odhalili také ve schopnostech odhalovat škodlivý software a nebezpečné webové stránky. Pozitivní zprávou však je, že mezi kvalitními bezpečnostními aplikacemi jsou i ty zdarma dostupné.
Více informací dTest