Předplacené telefonní karty jsou pro spotřebitele u nás i v zahraničí stále zajímavou alternativou pro volání, posílání zpráv a připojení k internetu. Víte, kdy se vám vyplatí si předplacenou kartu opatřit? A jak je to v zahraničí? Máme se spolehnout na EU roaming, nebo si opatřit místní přeplacenou kartu? dTest se podíval na typické situace pro použití předplacené karty pro mobilní volání doma a v zahraničí.
Mami, tati, já už také chci svůj mobilní telefon. Všichni už ho mají! Pokud jsou vám tato slova povědomá, zřejmě zvažujete nebo jste zvažovali, jaký tarif by byl pro vašeho potomka nejvhodnější. Pokud nemáte přístup k výhodnému rodinnému nebo zaměstnaneckému tarifu, sáhnete nejspíše po předplacené kartě. „Jednoznačnou výhodou předplacené karty pro telefonní začátečníky je její limit,“ říká Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest a dodává: „S předplacenou kartou máte vždy jistotu, že vám nepřijde neočekávaně velký účet za služby mobilního operátora.“
Jaké další výhody má předplacená karta? Pokud se omezíte pouze na příjem hovorů a zpráv, pokud telefonujete málo nebo nárazově, nebudete řešit vyšší jednotkové ceny služeb, ale pouze celkovou cenu karty za období platnosti kreditu, což bývá podle operátora 3 až 12 měsíců. Vítaná může být i anonymita, protože v České republice se pro použití předplacených karet nemusíte identifikovat. „Budete-li ovšem chtít použít některé zvláštní služby, například, pokud se rozhodnete číslo uvést ve veřejném seznamu, nebo pokud budete chtít telefonní číslo přenést k jinému operátorovi, identifikaci se nevyhnete,“ vysvětluje Eduarda Hekšová.
V zahraničí si obvykle pořizujeme lokální předplacenou kartu z jiných důvodů, a to zejména pro zajištění přístupu k internetu. V rámci EU sice můžeme využívat roamingové služby jako za domácích podmínek („Roam like at home“), ale často potřebujeme stahovat větší objem dat, než kolik máme zajištěno naším tarifem. „V cizině lze obvykle najít předplacené karty i s velkým objemem dat za příznivé ceny,“ konstatuje Eduarda Hekšová a doplňuje: „Je velmi prozíravé si takovou předplacenou kartu opatřit, pokud jsme mimo EU nebo pokud jsme blízko hranic EU, kde by se naše SIM karta mohla zaregistrovat do sítě operátora mimo EU, což může poměrně snadno způsobit navýšení našeho vyúčtování i o tisíce korun.“
Chystáte-li se do zahraničí, projděte si na internetu informace o předplacených kartách v zemi, ve které budete potřebovat stahovat větší objemy dat. Můžete tím ušetřit hodně peněz, pokud byste při zahraničním pobytu neměli wifi připojení. Opatření takové datové nebývá obtížné, obvykle je možné ji i o víkendech koupit na letišti, nádraží nebo na benzínové pumpě za ceny od 4 do 20 EUR, což je výrazně méně, než kolik by vám v zemích mimo EU hrozilo za stažení většího množství dat v rámci Vašeho domácího tarifu. Ideální je mít pro zahraniční předplacenou datovou kartu telefon navíc a vytvořit si svůj vlastní wifi hotspot, nebo takovou SIM kartu umístit do volného slotu pro druhou SIM kartu ve vašem telefonu. V takovém případě ale nesmíte zapomenout na přepnutí datových služeb na zahraniční kartu v nastavení vašeho telefonu.
„Předplacené karty mají pro spotřebitele stále svůj význam, doma i v cizině,“ hodnotí Hekšová. Pro nalezení vhodné předplacené karty pro použití v České republice mohou naši spotřebitelé použít i srovnávač dTestu na adrese ZDE.
Zdroj: dTest