Nenechte si ukrást doklady. Může vás to stát i milióny a nepříjemné tahanice po soudech

  g+   sdílet  

IMAG2238

Dostanou-li se vaše osobní doklady do nepovolaných rukou, může vám to přinést velké problémy. Krádež identity, jak se tento typ kriminality nazývá, je stále častějším jevem. A jsou známy i případy, které vedou ke komplikovaně řešeným exekucím. Podle jednoho z britských kriminologických výzkumů mají pachatelé podvodu s pomocí zcizené identity až u 45 % případů motivaci získání půjčky či finanční hotovosti.

Největší nebezpečí zde představuje zneužití ztracených nebo odcizených osobních dokladů. „Dle platného zákona má každý povinnost se o své doklady řádně starat a chránit je před poškozením, zničením, ztrátou, odcizením nebo zneužitím. Ten kdo své doklady nechrání dostatečně, může dostat pokutu až ve výši deseti tisíc Kč. To ale není vše, mnohem vyšší škody a problémy může přinést samotné zneužití dokladů,“ říká Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení domácností ze společnosti NEXT.

O své doklady dbejte a předcházejte jejich zneužití, mimo domov ukládejte doklady na bezpečné místo

Krádeži dokladů je nutné předcházet. Pokud se pohybujete mimo domov, pak je vhodné mít doklady uloženy na bezpečném místě a zbytečně na toto místo neupozorňovat. Mezi bezpečná místa rozhodně nepatří zamčené zaparkované auto.

Doma nenechávejte doklady v předsíni

Samostatnou kapitolou je uchovávání dokladů, když jste doma. Vzhledem k rostoucímu trendu vloupání za přítomnosti obyvatel, pokud nemáte bezpečnostní dveře, vaše doklady nejsou nikdy zcela v bezpečí. „Dům či byt doporučujeme zabezpečit zejména certifikovanými bezpečnostními dveřmi minimálně ve III. bezpečnostní třídě s vložkou a kováním minimálně ve stejné bezpečnostní třídě jako dveře samotné,“ doporučuje Ivan Pavlíček. „Pokud nemáte bezpečnostní dveře, nedoporučujeme doklady ani třeba klíčky od auta nechávat v předsíni či blízko dveří,“ dodává Pavlíček.

Odcizení dokladů nahlaste ihned na policii

Při ztrátě či odcizení osobních dokladů jděte ihned na policii. Tato informace o dokladu se vloží do veřejně přístupné databáze neplatných dokladů, což vám přinese ochranu proti závazkům z podvodně uzavřených smluv. Vyžádejte si protokol o nahlášení ztráty a ten pečlivě uschovejte.

  g+   sdílet