Řádné zabezpečení opuštěných chat a chalup odláká zloděje od jejich návštěvy

  g+   sdílet  
Na zimu se vyplatí chalupy řádně zabezpečit

Zdroj: www.nenechtesevykrast.cz, www.fab.cz

S podzimem začíná každoročně počet vykradených chat stoupat. Nejvyšší čísla pak hlásí statistiky v prvních měsících roku a na jaře, kdy se majitelé vracejí po zimě zpět a řada z nich najde svůj objekt vyloupený. Co s tím? Odborník na zabezpečení Jan Hrnčíř ze společnosti ASSA ABLOY, která vyrábí zámky a cylindrické vložky pod známou českou značkou FAB, radí: „Určitě se vyplatí chatu na zimu řádně zabezpečit, a to nejen dveře či okna, ale také garáž a kůlnu.“ Následující tipy shrnují to nejdůležitější, na co bychom neměli v otázkách zabezpečení zapomenout.

Statistika vloupání do rekreačních objektů na území ČR v roce 2014

graf_pokus_chalupy_uprZdroj: Policie ČR

Tipy a doporučení, jak zabezpečit chatu a chalupu před zloději

1. Kolik dveří máš, tolik dobrých zámků kup

Pořádný zámek na hlavních dveřích je samozřejmostí, ale co zadní nebo boční vchod? Právě tudy se zloději dostávají dovnitř nejčastěji, protože zámky a kování na nich bývají méně kvalitní anebo zastaralé. „Pokud je to i váš případ, raději investujte do zabezpečení těchto dveří, jinak byste totiž mohli narazit i při případném jednání s pojišťovnou. Kvalitní cylindrickou vložku ve 4. bezpečnostní třídě pořídíte už za necelou tisícovku, investice se rozhodně vyplatí,“ vysvětluje Jan Hrnčíř, bezpečnostní expert společnosti ASSA ABLOY.

2. Nezapomeňte na okna

Nemusíte rovnou pořizovat mříže, abyste zloděje odradili od oken, i když by to samozřejmě bylo nejbezpečnější. Vsaďte raději na zamykatelné okenice nebo bezpečnostní fólie. Výhodou fólií je snadná instalace na všechny typy zasklení. A nezapomeňte ani na světlíky či sklepní okénka.

3. Řetězový zámek na sekačku i gril

Zahradní technika, kola a grily zůstávají na chalupách zpravidla celou zimu a jsou snadno zpeněžitelnou kořistí. „Nenechávejte je proto jen tak stát na podlaze, ale zamkněte je k sobě nebo k něčemu pevnému řetězovým nebo alespoň lankovým zámkem. Oddělit kusy spoutané k sobě není zrovna jednoduché – moderní řetězové zámky jsou vysoce odolné proti řezání i úderu kladivem,“ doporučuje Jan Hrnčíř.

4. Schovejte si nářadí

Šroubováky, kleště, pilky – běžné nářadí, které na chalupě máte, uzamkněte do samostatných zásuvek či beden. Nechcete přeci, aby zloděj přeřízl visací zámek vaší vlastní pilkou.

5. Využijte elektroniku

Od dob závor a petlic technika přece jen pokročila. K zabezpečení svého majetku tak můžete využít i elektronická poplašná zařízení, která v případě narušení prostoru spustí alarm, pošlou vám SMS zprávu nebo rovnou upozorní bezpečnostní službu, pokud jsou napojené na pult centrální ochrany.

6. Poraďte se se zámečníkem

Pokud si nejste v otázce zabezpečení jisti, obraťte se na zkušeného zámečníka. „Doporučuji celý objekt a přístupové dveře vyfotit, zajít k certifikovanému zámečníkovi a ten vám podle fotky řekne, jaké kování a zámek pořídit, abyste riziko vykradení snížili na minimum,“ radí Jan Hrnčíř z ASSA ABLOY.

Tipy pro zabezpečení:

Ocelový řetěz YALE

Ocelový řetěz YALE

Zdroj: www.fab.cz

Tento extra pevný řetěz najde na vaší chatě či chalupě široké uplatnění. Zamknete s ním nejen vrata či branku, ale také s ním zabezpečíte zahradní techniku nebo kola v kůlně či garáži. Kalený ocelový řetěz s textilním návlekem totiž jen tak někdo nepřeřízne ani nepřestřihne. Vzhledem k tomu, že je vysoce odolný vůči povětrnostním vlivům, je vhodný i do venkovních prostor. Doporučujeme k němu pořídit visací zámek YALE nebo FAB, které nejsou součástí balení. Zámek FAB lze dokonce sjednotit s dalšími zámky na chalupě (např. od vrat, garáže, kůlny atd.), a mít tak na všechno pouze jeden klíč.

Délka třmenu: 900 mm

Cena: 440 Kč (průměr třmenu: 8 mm)

540 Kč (průměr třmenu: 10 mm)

Visací zámek YALE

Visací zámek YALE

Zdroj: www.fab.cz

Zahradní technika pod zámkem!

Také si uklízíte sekačku, pilu nebo gril do zahradního domku či kůlny? Pak je rozhodně nezapomeňte řádně zabezpečit! Masivní visací zámek YALE od společnosti ASSA ABLOY odolá všem zlodějským technikám. Je vyroben z pevné mosazi a povrch navíc upraven tak, že mu nevadí ani déšť či sníh.

Cena: 532 Kč

Více tipů a doporučení najdete na www.nenechtesevykrast.cz  a www.fab.cz.

 

 

  g+   sdílet