Školní rok začal, pozor na bezpečnost vašich dětí

  g+   sdílet  

Nový školní rok, kdy děti každé ráno v houfech přecházejí silnice, je tu. Ať už vaše dítě vozíte autem, nebo se dopravuje do školy samo, připomeňte mu, jak má být po cestě do školy opatrné a pozorné. Máme pro vás pár tipů, jak si bezpečnou cestu nejen do školy ještě pojistit.

Vyberte správnou autosedačku

Vozíte svého školáka či předškoláka do školy, školky či na kroužky autem? Povinnost použít autosedačku nebo podsedák ze zákona platí pro dítě menší než 150 cm či s váhou méně než 36 kg. Výběr správné sedačky není jednoduchý a na trhu je aktuálně mnoho typů. Hlavním kritériem pro výběr autosedačky je zařazení do hmotnostní kategorie podle váhy dítěte. V předškolním věku věnujte pozornost skupině 1, která je určena pro děti s váhou 9-18 kg. Dle nejnovějších testů je nejbezpečnější pozicí pro dítě ta proti směru jízdy. Proto jsou pro děti do 104 cm k dispozici modely sedaček, které nabízejí usazení proti směru jízdy s možností otočení po směru jízdu, když děti povyrostou.

V pozdním předškolním a školním věku pak vybírejte sedačku ze skupiny 2 (15–25 kg) a 3 (22–36 kg), do které patří i tzv. podsedáky. Dětské autosedačky těchto kategorií mají zádovou opěru a vesměs nastavitelnou hlavovou opěrku. Vybírejte ty modely, které disponují kvalitní ochranou hlavy a proti bočnímu nárazu. Populární jsou autosedačky, které najednou splňují požadavky kategorií 1 až 3. To znamená, že je lze používat od 8 až do 36 kg. Menší děti (do 18 kg) se v nich poutají 5ti bodovými bezpečnostními pásy autosedačky a později lze tyto pásy odejmout a dítě se pak poutá 3bodovým bezpečnostním pásem vozidla.

Důležitým kritériem pro výběr autosedačky je fakt, zda je vaše vozidlo vybaveno upevňujícím systémem Isofix. Upevnění sedaček vybavených systémem Isofix je mnohem jednodušší a komfortnější než upevnění sedačky k vozidlu bezpečnostním pásem.

U větších dětí (15-36 kg), které se již nevejdou do autosedačky, je pak řešením pro zajištění bezpečnosti podsedák, který už ale nezajišťuje ochranu hlavy nebo proti bočním nárazu. „Jeho hlavní funkcí je zajištění správného usazení dítěte a to tak, aby sedělo dostatečně vysoko a bezpečnostní pás vedl dítěti přes rameno, nikoli přes krk,“ vysvětluje Michael Knor ze společnosti Auto Kelly.

Každá autosedačka musí být označena tzv. zkušební značkou, která je zárukou toho, že sedačka splňuje testy evropských norem. Na značce najdete homologační značku „E-mark“, označení váhové kategorie a číslo osvědčení. Ne každý typ však může vám i vašemu dítěti vyhovovat, proto doporučujeme navštívit specializovanou prodejnu, kde vám poradí odborník, a kde je možné sedačku vyzkoušet.

Ať je vaše dítě na ulici vidět!

Rána jsou těžká nejen pro rodiče, ale i pro děti, kterým se z teplé postele vůbec nechce. Mnohdy ani třetí upozornění, že musí vstávat, nezabere a u čtvrtého už je pozdě. Vyletí z postele, nestihnou se pořádně ani rozkoukat a ještě rozespalé běží do školy. A právě zde je kámen úrazu. Dbejte na jejich bezpečnost a neustále jim připomínejte, ať jsou opatrné a ostražité. Především teď, když se pomalu blíží podzim. Ráno bude brzy tma, proto by děti měly být na silnici dobře vidět. Naštěstí pro vás, děti milují výrazné oblečení a věci, které jsou nepřehlédnutelné. Takže reflexní prvek na své školní brašně jistě uvítají.

Pro větší děti volte potahy nebo pásky

Pro starší školáky je ideální volit reflexní potah, který se jednoduše natáhne přes školní batoh. Další variantou jsou klasické reflexní pásky nebo pásky se světlými diodami s režimem blikání či svícení. Při cestě do školy tak bude dítě perfektně vidět i v mlze a vy můžete být o něco klidnější.

Kromě klasických bezpečnostních doplňků tu máme i pár tipů na zábavné reflexní prvky. Sada dobře viditelných a výrazných doplňků, která je moderní a vtipná, zaujme každé dítě. Samonavíjecí reflexní pásek se dá využít na ruku a samolepky smajlíků si může dítě přilepit třeba na batoh.

Pro menší děti je lepší sáhnout po vestě nebo límci

Malé předškoláky na ulici nejčastěji potkáte v reflexní vestě, díky které je řidiči spatří i z velké vzdálenosti. Dobrou variantou je i límec, který je za snížené viditelnosti vidět stejně dobře, jako reflexní vesta.

I když budou děti na cestách nepřehlédnutelné, musí být na ulici opatrné a sledovat, co se kolem děje. Mnoho řidičů je dnes nepozorných, a proto je důležité, aby na to myslely i děti a na přechodu opravdu počkaly, než jim auto zastaví.

Dbejte na bezpečnost vašich ratolestí a buďte na školní rok připraveni. Dětské autosedačky a reflexní doplňky zakoupíte třeba v jedné z více než osmdesáti kamenných prodejen Auto Kelly nebo na jejich e-shopu.

 

 

  g+   sdílet