Nebezpečí číhají na děti doma i na zahradě

  g+   sdílet  

4 tipy na co si dát pozor nejen v létě 

Léto s sebou kromě radovánek přináší i starosti, především o naše nejmenší. Dětské bezprostřední dovádění doma i venku přidělává vrásky nejednomu rodiči. Přinášíme čtyři tipy, na co si dát pozor a jak se vyhnout nepříjemným poraněním či zdravotním potížím, abyste si léto užili v klidu.

Každý malý cyklista by měl mít helmu

http://svetvbezpeci.cz/pe_app/clientstat/?url=www.dreamstime.com/stock-photo-young-caucasian-grl-helmet-riding-bike-outdoor-image20851680

Cyklistická sezona nabírá v létě na obrátkách a na kole jezdí nejen dospělí, ale i děti. Na žádné dětské hlavě by během výletů na kole, i projížďce po okolí u babičky nebo na chalupě, neměla chybět helma. Vybrat správnou dětskou helmu může být oříšek. Vybírejte však pečlivě, při případném pádu pak kvalitní helma vaše dítě spolehlivě ochrání. „Helma by rozhodně měla chránit hlavu po celém jejím obvodu. Někteří výrobci také vyrábí speciálně tvarované helmy, které více chrání hlavu v její zadní části. Důležité také je, aby helma na hlavě dobře a pevně seděla,“ říká MUDr. Michaela Tomanová, primářka a ředitelka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí.

Zapomeňte na chlor

http://svetvbezpeci.cz/pe_app/clientstat/?url=www.dreamstime.com/stock-photography-child-home-swimming-pool-happy-toddler-inflatable-toy-image35762642

Letní měsíce přímo vybízejí k vodním radovánkám. A protože české rybníky bývají v létě plné sinic, nabízí se koupání v chemicky dezinfikované vodě na koupalištích. Většina českých bazénů je ale stále ošetřena chlorem, který obzvláště malým dětem škodí. „Častými následky koupání v chlorovaných bazénech jsou podrážděné sliznice, zejména pak oční spojivky a stoupá také riziko vzniku atopických ekzémů,“ varuje Mgr. Petra Režňáková z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, která se zabývá chemickými účinky ve vodě přítomného chlóru na lidské zdraví. Pokud máte bazén ošetřený chlorem i na své zahradě, přechod na zdravotně nezávadnou vodu bez chloru je snadný i během sezony. „Vyzkoušejte například bezchlorovou dezinfekci GUAa POOL, která funguje na bázi polymerů a je určená pro bazény s filtrací i bez ní. Výhodou přípravku je jeho šetrnost k dětské i citlivé pokožce a zároveň nezpůsobuje alergické reakce, jako je například podráždění pokožky a sliznic nebo zarudnutí očí. Voda ošetřená desinfekcí GUAa POOL je vhodná i pro děti do tří měsíců,“ říká odborník na bezchlorovou chemii Petr Wagner. 

Sekání trávy není zábavou pro děti

http://svetvbezpeci.cz/pe_app/clientstat/?url=www.dreamstime.com/-image19588644

Všechny děti by rády pomáhaly při sekání trávy, ale tuto práci jim určitě nesvěřujte. Dokud nejste přesvědčeni, že jsou dostatečně vyzrálé, aby mohly posoudit všechna rizika spojená se sekáním, dávejte jim pouze zábavné pomocné úkoly. Neexistuje doporučený věk, ve kterém byste měli děti již k sekačce pustit, a vždy bude na vašem subjektivním posouzení, zda jsou již natolik opatrné a zodpovědné, že to bez problému zvládnou. „Musíte si být jisti, že děti znají a jsou schopni dodržovat základní bezpečnostní pravidla používání sekačky,“ říká Radovan Bureš z Briggs & Stratton.

Pozor na skleněné plochy

Bezpecnostni_folie_ochrana_deti_foto_zdroj_NEXT

Téměř čtvrtina úrazů se dětem přihodí doma. Pády dětí do prosklených ploch jsou potom hlavní příčinou řezných poranění. Těmto zraněním lze předejít pomocí fólií na sklo, jejichž výhodou je, že i při rozbití zůstává sklo stále pohromadě a děti se tak nemají oč pořezat. „Mezi nejrizikovější místa patří kuchyně, ložnice, obývací pokoje a místnosti s balkonovými dveřmi. Fólie se dají použít i na skleněné konferenční stolky, na plochy zrcadel, na skleněné vitríny nebo části konferenčních stěn,“ říká Ivan Pavlíček z firmy NEXT, expert za zabezpečení domů a bytů. Další výhodou folií je, že umí chránit vaše obydlí před nepříjemným horkem, v zimě zase snižují nežádoucí úniky tepla z domácnosti.

 

 

  g+   sdílet