Jak dosáhnout chytrého a bezpečného domova

  g+   sdílet  

Bezpečný domov je jedním z nejdůležitějších aspektů spokojeného života. Nestačí jen pohodlí nabízené moderními technologiemi, inteligentní dům musí být i ekonomicky, environmentálně a energeticky efektivní a musí zaručovat co nejvyšší bezpečí. Důležitou a dosud opomíjenou úlohou je bezpečnost dat, ale i v inteligentních domech přetrvává potřeba klasického zabezpečení majetku a osob. Jak dosáhnout chytrého a bezpečného domova? To ukáže mezinárodní stavební veletrh  FOR ARCH ve dnech 18. až 22. září v PVA EXPO PRAHA.

K otázce bezpečnosti chytré domácnosti bude v rámci veletrhu směřovat informační brožura a seminář Jak bezpečněji bydlet v úterý 18. září, který pořádá E-STAV. Jak je téma aktuální, ukázal loňský výzkum veřejného mínění k prevenci kriminality a bezpečnosti, kdy sice 57 % občanů hodnotí bezpečnostní situaci jako stabilní, nicméně vloupáním do bytu se cítí ohroženo 43 % a vandalismem 39 % respondentů. Již na loňské konferenci Jak bezpečněji bydlet zaznělo, že lidé by se v prvé řadě měli více rozhlížet kolem sebe a zajímat se o prostředí, ve kterém žijí. Městské části by se pak při plánování a úpravách prostředí měly snažit minimalizovat anonymitu prostoru, udržovat jej ve vyhovujícím stavu a změny v něm dělat i s ohledem na bezpečnost ve spolupráci s architekty a urbanisty.

Ve středu 19. září se připravuje konference Bezpečná škola – základ bezpečné obce. Ministerstvo vnitra ČR zve zástupce municipality na odpolední blok s názvem Bezpečná škola jako základ bezpečí v obci, který je určen pracovníkům Policie České republiky, Ministerstva vnitra ČR, Cechu mechanických zámkových systémů ČR a zájemcům z řad zástupců škol a školských zařízení a jejich zřizovatelům, kteří by měli být schopni držet krok s novými trendy v oblasti ochrany osob a majetku, a to se zvláštním zaměřením na problematiku bezpečných škol.

„Při hodnocení celkové bezpečnosti školských objektů patří největší podíl na dodržování režimových opatření včetně základních zásad zabezpečení, tedy aplikaci mechanických zábranných prostředků vše ve smyslu platné ČSN 73 4400. Základním bezpečnostním kritériem je, aby se nepovolaná osoba nedostala bez vědomí do objektu škol. Proto je základem zpracování bezpečnostního auditu,“ rekapituluje rizika JUDr. Tomáš Koníček z odboru prevence kriminality MV ČR.

Ve čtvrtek 20. září se koná již 3. ročník konference Požární bezpečnost staveb, kterou pořádá portál TZB-info. Zaměřen bude na požární bezpečnost výškových budov a bytových domů. „Vedle jistě atraktivní přednášky o unikátní konstrukci nových věží Světového obchodního centra v New Yorku a analýzy závěrečné zprávy požáru bytového domu Grenfell Tower v Londýně nabídne konference přednášky a diskuze k požární bezpečnosti bytových domů v ČR, a to zejména se zaměřením na panelové soustavy,“ zve Ing. Petr Bohuslávek, odborný garant konference. Jak je patrné ze statistiky za zhruba posledních deset let, požáry v bytových domech mají jednoznačně závažnější dopady, než tomu bylo v předchozích letech. Takže i když dochází k poklesu celkového počtu požárů, jejich následky jsou v bytových domech stále závažnější.

Generálním partnerem veletrhu je Skupina ČEZ.

 

 

29. stavební veletrh FOR ARCH 2018, PVA EXPO PRAHA v Letňanech v pěti tematických dnech:

 

Úterý 18. září:  TECHNOLOGICKÉ FÓRUM: investice_technologie, diskuze ke Stavebnictví 4.0

  • Jak bezpečně bydlet, pořádá E-STAV

Středa 19. září: Cesta za komfortem: Wellness & SPA

  • Seminář Digitalizace domácností, pořádá Siemens, s.r.o.
  • Konference Bezpečná škola – základ bezpečné obce, pořádá MV ČR

Čtvrtek 20. září: Chytrá a bezpečná domácnost - Konference Požární bezpečnost staveb, pořádá TZB-info

  • Celodenní workshop Světlo v praxi, pořádá Metrolux
  • Seminář Měření a kontrola parametrů umělého osvětlení v interiérech, pořádá Česká metrologická společnost

Pátek   21. září: Den vytápění

Sobota 22. září: Den stavby

 

  g+   sdílet