Dobré rady k výběru vaší pojistky před chystanou cestou.

  g+   sdílet  

pojisteni

 

V čase dovolených stoupá zájem o cestovní pojištění. Při výběru správné pojistky je potřeba zvážit, zda jde o turistickou, nebo pracovní cestu a také jakou náplň tato cesta bude mít. Je nutné vzít v úvahu, zda plánujeme provozovat například nějaké rizikové sporty, nebo dovolenou trávit na pláži, případně jestli budeme pracovat v kanceláři, nebo na stavbě.  Samozřejmě neméně důležitý je cíl cesty. Je totiž velký rozdíl cestovat po Evropě, Americe, nebo Africe či Asii.

Typy pojistek

► s omezenou dobou platnosti

Cestovatelé nejčastěji využijí klasické individuální cestovní pojištění. Za takové pojištění zaplatíte řádově desítky až stovky korun denně a jste pojištění na předem přesně daný počet dní. Tento typ pojistky můžete získat za zvýhodněných podmínek například při koupi zájezdu přes cestovní kancelář, která vám může nabídnout množstevní slevy. Doporučujeme, abyste si v takovém případě důkladně prověřili pojistné podmínky daného produktu, nestačí se pouze zeptat. Zaměstnanci na přepážkách cestovních kanceláří nejsou totiž vždy tak úplně v obraze, co pojistka pokryje a co nikoli.

► roční

Druhou variantou jsou roční cestovní pojistky. Ty si pořizují hlavně lidé, kteří opravdu hodně cestují. Jednak pro ně bude roční pojistka pravděpodobně levnější než řada pojistek krátkodobých a také je to pohodlnější. Výhoda spočívá v tom, že pojištěný nemusí hlásit data odjezdů, případně ani striktně hlídat čas návratu. Jediným obvyklým omezením je doba trvání jedné cesty. Nejčastěji nesmí jedna cesta bez přerušení trvat déle než 90 dní.

► pojištění v balíčku

Třetí nejčastější variantou jsou tzv. balíčková cestovní pojištění, která dostáváte jako přílohu k jinému „hlavnímu“ produktu, nejčastěji ke kreditní kartě. Finanční instituce vám často do balíčku přibalí i pojištění rodinných příslušníků a další služby. Pozor, tato pojištění mívají většinou více výjimek, přísnější limity. Pokud se chystáte na cesty, nespoléhejte automaticky na to, že už přece nějaké pojištění máte. Prostudujte si podmínky, ať vidíte, jestli nabídka vyhovuje účelu a cíli vaší cesty. Nezapomínejte, že přece jenom jde jen o přílohu.

Cestovní pojištění – Jaké údaje kontrolovat ve smlouvě o cestovním pojištění?

Ať už si vyberete pojištění přímo u pojišťovny, nebo u své banky, kde vám ho uzavřou „v rámci platební karty“, vybírejte pečlivě. Jednotlivé nabídky a výhodné balíčky se od sebe mohou totiž výrazně lišit. Jejich ceny jsou často velmi lákavé, nemusí ale tak docela splňovat svůj účel.

Cestovní pojištění k platební kartě – kdy se hodí a kdy ne

S prestižní platební kartou (například Diners Club či některou ze zlatých karet) je  většinou cestovní pojištění zahrnuto v základním balíčku služeb. S kartou základní ho nezřídka musíte dokoupit. Čím byste se měli při jeho výběru řídit?

 Hlídejte limity

Základní a nejdůležitější součástí cestovního pojištění je pojištění léčebných výloh. Bez toho se neobejdete, pokud v zahraničí utrpíte úraz nebo onemocníte. Pojištění pokryje náklady na ošetření, hospitalizaci, léčení, výlohy na léky či převoz zpět do České republiky. Pojištění léčebných výloh má většinou nastavený nějaký limit, do kterého pojišťovna léčbu proplatí.

Druhou standardní součástí cestovního pojištění jsou asistenční služby, které můžete ocenit zejména v krizových situacích, např. při dopravních nehodách. U kvalitní asistenční služby získáte telefonicky prakticky okamžitě cenné základní informace, jak se v daný okamžik zachovat, ale i to, zda je ten či onen typ ošetření krytý pojištěním atd. Ocenit asistenční službu ale můžete i v méně vypjatých situacích, může se hodit třeba podpora při vyřizování náhradních cestovních dokladů, ale i řada „drobností“, které ulehčí složitou situaci.

Nezapomeňte na připojištění

Mezi nejčastější připojištění k základnímu cestovnímu pojištění patří úrazové pojištění, připojištění zavazadel, připojištění odpovědnosti za škodu a připojištění storna zájezdu.

Pokud máte životní pojištění a jste pojištěni i pro případ úrazu, prověřte si, zda se vaše pojištění vztahuje i na zahraniční cesty (většinou ano), případně na sportovní aktivity, které se chystáte na dovolené provozovat. Pokud uznáte, že stávající pojistka stačí, nevyhazujte peníze za její zdvojení.

Možné součásti úrazového pojištění zblízka

Úraz, nemoc, pojištění: co se (ne)vyplatí

Součástí úrazového pojištění bývá pojištění pro případ smrti úrazem, pojištění trvalých následků úrazu a/nebo pojištění pro případ invalidity, částka denního odškodného za dobu léčení úrazu, případně také paušální částky vyplácené za konkrétní předem určené úrazy.

Pozor na zavazadla!

Svá úskalí má i připojištění zavazadel. Většina klientů si představuje, že pokud jim někdo ukradne peněženku nebo třeba snowboard, pojišťovna bez dalšího uhradí vzniklou škodu. Pozor, podle pojistných podmínek je většinou nutné „překonání překážky“. Pokud si necháte stát kufr před hotelem a „jen“ se vrátíte do auta pro zapomenuté brýle, a při návratu se již se zavazadlem neshledáte, ten, kdo ho odnesl, nemusel překonávat žádnou překážku. Na náhradu tedy nemáte nárok.

Pět „P“

Nikdy necestujte do zahraničí bez řádného pojištění, i když je to jen na jeden den.

Při sjednání pojistky správně definujte účel, cíl a okolnosti své cesty. Detaily o provozovaných sportech či pracovní činnosti jsou naprosto zásadní!

Vždy pozorně čtěte pojistné podmínky jednotlivých produktů a případné nejasnosti si nechte vysvětlit.

Studujte limity pro pojistné částky, zejména ty na léčebné výlohy.

Na cestách mějte vždy po ruce kontaktní telefon (případně klientskou kartičku) na asistenční službu vaší pojišťovny.

Zejména pokud chcete dovolenou trávit aktivněji, důrazně doporučujeme pojištění odpovědnosti za škodu. Stačí, že někoho srazíte při jízdě na kole po pobřežní kolonádě nebo při lyžování na ledovci, způsobíte mu újmu na zdraví nebo na majetku a problém je na světě. Takto vzniklé škody se mohou šplhat do milionů korun, o nákladech na právní zastoupení nemluvě.

Evropský průkaz zdravotního pojištění versus komerční cestovní pojištění

Pokud cestujete po zemích Evropské unie a některých dalších evropských zemích, máte na základě předložení Evropského průkazu zdravotního pojištění (potvrzení o vašem domácím veřejném zdravotním pojištění) nárok na nezbytnou lékařskou péči ve stejném rozsahu jako domácí občané v daném státě. To ale může v konkrétní zemi znamenat třeba vysokou peněžní spoluúčast pacienta u některých zákroků. I cesta do země Evropské unie může vyjít bez komerčního cestovního pojištění poměrně draho.

Zdroj: Cestování v bezpečí

 

  g+   sdílet