Objevuje se vám na monitoru podezřelé hlášení?

  g+   sdílet  

policie pocitac

Pozor! Pachatelé chtějí vylákat peníze!

Stále aktuální je varování Policie ČR, které se týká rozsáhlého šíření škodlivého kódu tzv. ransomware. Potvrzuje to fakt, že v posledních dnech na útvary policie přijímáme desítky mailů s dotazy od občanů, kteří si s ním neví rady. Na monitoru se jim objevuje hlášení, že se dopouštějí trestného činu a jejich počítač bude blokován Policií ČR.

Zmíněný vir se ukazuje jako upozornění dotčeného uživatele, že jeho počítač zablokovala Policie České republiky z důvodu porušování autorského práva, nakládání s materiály s dětskou pornografií nebo šíření spamu. Součástí tohoto upozornění je i informace o možnosti složení kauce ve výši 2000 Kč. Cílem pachatelů je tedy především vylákání finanční hotovosti od dotčených lidí. V žádném případě částku neplaťte!

Uvedený vir se v české jazykové verzi začal objevovat masivně od září 2012. Přitom Česká republika je podle všeho jednou z posledních zemí, kde se dané jednání v rámci Evropské unie a technologicky vyspělého zahraničí začalo objevovat. Podle vnějších projevů a způsobů jsme zaznamenali postupně několik mutací šíření předmětného škodlivého kódu.

Lidem, kteří se s uvedeným falešným varováním o zablokování a požadavkem kauce od Policie ČR setkají, doporučujeme, aby si aktualizovali své antivirové programy, popřípadě se obrátili na odborníky na informační technologie. Pro ohlášení závadového obsahu na internetu jsme na webových stránkách Policie ČR zprovoznili on-line formuláře, kde můžete oznámit šíření uvedeného viru. Oznámení na Policii ČR je vhodné především ve chvíli, kdy dotčený zaplatil požadovaný neoprávněný poplatek.

Případy, které mají společný prvek, zpracováváme hromadně. Vyšetřování vede Krajské ředitelství policie ČR Jihomoravského kraje.

Zdroj: Policejní prezidium ČR

  g+   sdílet