Při vyjížďkách na kole dodržujte cyklistické desatero

  g+   sdílet  

cykliste na lesni ceste

Ať již se rozhodnete vyjet si na kole do přírody, nebo strávit cyklistickou dovolenou, vždy se vám budou hodit doporučení, která vám nabízíme v tomto článku. Při jejich dodržování bude váš výlet i dovolená nezapomenutelným sportovním zážitkem bez zbytečných starostí a stresů.

1. Dbejte na stav kola a jeho výbavu

Vyberte si kolo, které má odpovídající velikost k vaší postavě, udržujte kolo funkční a vždy seřízené s důrazem na brzdy, reflexní prvky, přední bílé a zadní červené odrazky a světla (blikačky), zvonek. Víte, že je vhodné si na každou vyjížďku brát s sebou nářadí a rezervní duši? Zejména v provozu a při rychlejší jízdě používejte přilbu (do 18 let věku je povinná vždy) a ochranné brýle (proti slunci a hmyzu). Nezapomínejte na vhodný pitný režim.

2. Snažte se vidět a být viděni

Vizuální kontakt výrazně snižuje riziko kolize – proto mějte na sobě a na kole reflexní prvky a přinejmenším za snížené viditelnosti buďte vždy osvětlení vpředu i vzadu.

3. Vyhněte se alkoholu a omamným látkám

Neužívejte před jízdou, ale ani během ní, alkohol a omamné látky. Jízdou pod vlivem alkoholu či omamných látek ohrožujete sebe i ostatní. Uvědomte si, že v případě postihu je na vás pohlíženo stejně jako na řidiče motorového vozidla.

4. Vydejte se jen na cestu, kterou zvládnete

Trasu, na kterou se vydáváte, volte podle svých zkušeností a možností. Je vždy dobré snažit se vyhnout komunikacím s hustým provozem, na provoz je třeba si zvykat postupně. Pamatujte, že chodník je pouze pro chodce – s výjimkou dětských cyklistů ve věku do deseti let. Co nejvíce využívejte vyznačené cyklopruhy, koridory a stezky.

5. Buďte ohleduplní a předvídaví

Chovejte se k ostatním tak, jak chcete, aby se oni chovali k vám. Nespoléhejte se ale na své okolí a vždy počítejte s tím, že všichni kolem vás mohou kdykoli chybovat. A také, že cesta před vámi nemusí být volně průjezdná – nevjíždějte proto bezhlavě tam, kam nevidíte. Dejte si pozor na přijíždějící a předjíždějící vozidla.

6. Komunikujte s okolím

Je nutné dát ostatním účastníkům silničního provozu včas znamení paží v případě jakékoliv změny směru, obzvlášť při odbočování vlevo. Ujistěte se, že jej ostatní zaregistrovali, teprve potom proveďte potřebnou změnu. Neustále sledujte stav vozovky, koleje, příčné prahy či mříže kanálů a v případě potřeby se jim včas vyhýbejte, vždy však s ohledem na bezpečnost vlastní i ostatních. Používejte všechny smysly – vyvarujte se poslechu hlasité hudby či telefonování a psaní sms za jízdy, protože výrazně omezují vaši soustředěnost a kontakt s okolím. Černé kroniky jsou plné případů, kdy mladí lidé kvůli své oblíbené hudbě přišli o to nejcennější – vlastní život.

7. Jezděte při pravém okraji a s rozestupy

Ve vozovce i na stezce jezděte vpravo, přitom ale dodržujte bezpečný odstup od překážek, zejména od parkujících automobilů. Dávejte si pozor na vozidla, která zastavila, nebo zastavují, především na vystupující – otevřené dveře. Při jízdě ve skupině jezděte za sebou s dostatečnými rozestupy a ve velké skupině se rozdělte na několik menších.

8. Dávejte pozor na mrtvé úhly

Víte o tom, že především řidič rozměrnějšího vozidla (autobus, nákladní vozidlo), které začíná odbočovat nebo třeba vyjíždět ze zastávky, kvůli mrtvému úhlu ve zpětném zrcátku prakticky nemá šanci cyklistu vedle svého vozidla vidět? Proto nepodjíždějte odbočující vozidla a neobjíždějte zleva vozidlo, které signalizuje, že se rozjede. Nezapomínejte také, že rozměrnější vozidla při zatáčení vybočují do stran.

9. Kolo zamykejte s rozmyslem

Bytelným zámkem připoutejte kolo k pevnému objektu a na dobře viditelném místě, a to současně za rám a alespoň přední kolo (zadní se hůře demontuje).

10. Kolizi se zraněním nahlaste

Pokud dojde ke kolizi se zraněním nebo podezřením na zranění, okamžitě ji telefonicky nahlaste. Přivolejte na místo Policii ČR (tel. 158), v případě závažnějšího zranění také záchrannou službu (tel. 155), kde v případě potřeby dostanete také instrukce pro nejnutnější pomoc zraněným.

Zdroj: http://www.ibesip.cz/cz/cyklista/bezpecna-jizda-na-kole/cyklisticke-desatero

  g+   sdílet