KAMPAŇ „TY TO ZVLÁDNEŠ“ PŘISPĚLA KE ZVÝŠENÍ POVĚDOMÍ O SPRÁVNÉ POMOCI PŘI DOPRAVNÍ NEHODĚ

  g+   sdílet  

img-5685-hard-verze-bb

- Bezpečnostní kampaň, realizovaná Asociací Záchranný kruh ve spolupráci s dalšími partnery probíhá v České republice od června 2016

- Základ kampaně tvoří 10 krátkých videospotů s tématikou správného chování laických záchranářů při nehodě
- Videospoty natočila renomovaná produkční společnost Vachler Art Company v čele se zkušeným režisérem a kameramanem Jiřím Studničkou
- Obsah kampaně podpořil Petr Částka, jehož životní osud zásadně ovlivnila dopravní nehoda
- Kampaň podpořila silná mediální partnerství – televize, venkovní reklama, tisk a radio
- Nedílnou součástí bylo sdílení obsahu kampaně na sociálních sítích (Facebook a You Tube)
- Výzkumy a statistiky z dopravních nehod v ČR a EU ukazují na slabou znalost ponehodové péče
- Kampaň vrcholí v době připomenutí Světového dne obětí dopravních nehod (20.11.)
- Záchranný kruh usiluje o podporu nové kampaně v roce 2017

Asociace Záchranný kruh ve spolupráci s Týmem silniční bezpečnosti a dalšími organizacemi seznámila odborná media a veřejnost s průběhem bezpečnostní kampaně Ty to zvládneš, která probíhá v ČR od letošního června.
img-5841
Kampaň „Ty to zvládneš“ je celorepublikovou kampaní, která je určená pro širokou veřejnost a je zaměřena na nejčastější chyby „laických zachránců“ při dopravních nehodách. Kampaň připravila Asociace Záchranný kruh, v úzké spolupráci s HZS ČR Karlovarského kraje a ostatními partnery. Akce je realizována v rámci projektu „Záchrana života při dopravních nehodách“ za finanční podpory z Fondu zábrany škod ve výši necelé 4 miliony korun.

10 emotivních videospotů je základem kampaně
Kampaň „Ty to zvládneš“ tvoří deset krátkých emotivních spotů, které upozorňují na nejčastější chyby při dopravních nehodách, kterých se dopouštějí samotní zachránci. Součástí kampaně je i instruktážní video zaměřené na správný postup při řešení dopravní nehody laickou veřejností.

Spoty natočila renomovaná produkční společnost Vachler Art Company v čele se zkušeným režisérem a kameramanem Jiřím Studničkou. Celé natáčení probíhalo pod dohledem a záštitou ředitele HZS Karlovarského kraje Ing. Václava Klemáka. Záštitu kampani udělil genmjr. Ing. Drahoslav Ryba – generální ředitel HZS ČR a policejní prezident genmjr. Mgr. Bc. Tomáš Tuhý. Ve spotech se objevují i známi herci, např. Jana Stryková či Martin Stránský, který navíc celé kampani propůjčil i svůj hlas.

Kampaň staví rovněž na silném emotivním příběhu Petra Částky, jehož relativně lehká dopravní nehoda před několika lety měla v konečném důsledku fatální následky vlivem nesprávné ponehodové péče.

„Pro nás, Asociaci Záchranný kruh, je tento projekt ve své podstatě úplnou novinkou, a to i přes skutečnost, že se tématem bezpečnosti aktivně zabýváme již 11 let. Vybrali jsme takové téma, u kterého jsme očekávali, že se dotkne co nejvíce lidí a především přispěje k větší informovanosti o první pomoci při nehodě. Velký impuls nám k tomu daly výzkumy, které bohužel hovoří o velkém počtu lidí, kteří od nehody ujedou bez snahy pomoci ohroženým lidem. Chtěli jsme touto kampaní ukázat, že někdy stačí opravdu málo k záchraně lidského života při nehodě na silnici. A nyní jsem přesvědčen, že se nám to s touto kampaní podařilo,“ hodnotí akci Lukáš Hutta, výkonný manažer Asociace Záchranný kruh.

Kampaň oslovila v ČR miliony lidí
V televizi oslovila kampaň „Ty to zvládneš“ přibližně 2,6 mil. diváků. V radiospotech bylo dosaženo zásahu bezmála 1,9 mil. posluchačů a denní tisk dosáhl u informací s tématem kampaně oslovení 2 864 000 unikátních čtenářů a v jeho on-line verzích bylo dosaženo 2 083 398 zobrazení. Silný význam v prosazení kampaně směrem k veřejnosti sehrály sociální sítě. Instruktážní video, které oslovilo celkem 1,3 mil. lidí dosáhlo jen na Facebooku přibližného počtu 600 tisíc zhlédnutí.
img-5876-hard-verze-bb
Varující čísla Týmu silniční bezpečnosti
V rámci hodnocení kampaně „Ty to zvládneš“ zveřejnil Tým silniční bezpečnosti některá fakta o dopravní nehodovosti v ČR a EU28, a to ve spojení s blížícím se Světovým dnem obětí dopravních nehod, který si letos veřejnost připomene v neděli 20. listopadu.

Z údajů Týmu silniční bezpečnosti mimo jiné vyplývá, že ročně přijde na celém světě o život přibližně 1,25 mil. lidí. Z obyvatel naší planety, kteří zemřeli v průběhu roku 2013, přišel o život každý 44. právě při dopravní nehodě. Silnice států EU28 jsou nejbezpečnější na světě, což prokázal i rok 2015. Podíl úmrtí v důsledku dopravních nehod činil 0,51 % všech zemřelých. Nejhorší situace byla na Kypru (1%), v Lucembursku (0,88 %) a Rumunsku (0,8 %). Naopak nejnižší podíl obětí dopravních nehod vykázaly Dánsko (0,28 %) a Malta se Švédskem (oba shodně 0,29 %). Česká republika společně s Bulharskem bohužel obsadila 6.-7. nejhorší pozici (0,68 %).

Následky nesprávného chování při nehodě jsou fatální
Trvalým, velmi negativním jevem, je v ČR ujíždění od dopravních nehod. V roce 2015 způsobili řidiči motorových vozidel celkem 78 201 nehod vyšetřovaných Policií ČR. Od 15 101 z nich viníci ujeli. „A zdaleka se nejednalo jen o nehody s pomačkanými plechy. Celkově 14 osob při nich přišlo o život, dalších 58 bylo zraněno těžce a 722 lehce. Odborné výzkumy navíc ukazují na nízké povědomí účastníků provozu o zásadách poskytování první pomoci zraněným,“ upozorňuje Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti.

V roce 2015 zemřelo na silnicích EU28 dle oficiálních údajů 26 313 lidí, z toho 738 v ČR. Cílem Evropské komise je do roku 2020 snížit oproti roku 2010 počty obětí nehod o plných 50 %. Jednou z důležitých strategických oblastí je celková kvalita a komplexnost ponehodové péče, která je hlavním tématem právě probíhající kampaně „Ty to zvládneš“.

Plány v roce 2017
Asociace Záchranný kruh by, po letošní pozitivní zkušenosti, velmi ráda představila podobně zaměřenou kampaň také v roce 2017. V současnosti se zpracovává projekt nové kampaně, která by tentokrát v průběhu podzimu 2017, mířila na chodce a agresivní řidiče, a to opět formou videospotů.

VIDEOSPOTY KE KAMPANI „TY TO ZVLÁDNEŠ“ NALEZNETE NA ODKAZU:

Více informaci: www.tytozvladnes.cz  a www.zachrannykruh.cz

  g+   sdílet