Na co si musíte v současnosti dávat pozor při cestách do zahraničí

  g+   sdílet  

Ačkoliv je naše země dosud sevřená protiepidemickými opatřeními, stále více Češek a Čechů vyráží za hranice. Mnozí z nich tak ovšem nečiní z důvodu podnikání a pracovních či služebních cest, nýbrž aby si užili dovolenou. Mezi oblíbené destinace v současné době patří zejména Egypt, Kanárské ostrovy či Jižní Amerika. Cestovatele neodradí ani povinnost podstoupit několika PCR testů, popřípadě karanténu. To však nejsou jediné nástrahy, s nimiž se musejí vyrovnat.

ilustrační foto cestujeme s dětmi

Možnost strávit loňskou dovolenou v zahraničí byla značně omezená. Již v březnu 2020 došlo k předčasnému ukončení lyžařské sezóny. Pandemie ovšem zkomplikovala i letní cestování. Poté, co v typických alpských destinacích – Itálii, Rakousku či Francii došlo ke zrušení další zimní sezóny, se cestovatelé začali upínat k turistickým alternativám. V hledáčku se tak ocitl ostrov v Indickém oceánu Zanzibar, jenže v březnu 2021 byl přidán na seznam zemí, kam je zakázáno cestovat. A tak se čeští turisté zaměřili třeba na Kanárské ostrovy nebo Egypt.

Ani tyto alternativy se neobejdou bez všudypřítomných protiepidemických opatření, avšak ochota dovolenkářů podstoupit útrapy s nimi spojené oproti loňsku značně vzrostla. A stejný trend lze očekávat i v nadcházející letní sezóně. Pokud se podíváme na letové řády, aktuálně odlétá v některé dny hned několik letadel do Egypta. Mnoho letů je již zcela vyprodáno. Co všechno vás čeká v případě tolik očekávaného vycestování do zahraničí?

Vyznat se v zavedených opatřeních není jednoduché. „Nejenže se pravidla pohybu osob za našimi hranicemi neustále mění, ale situaci na přehlednosti nepřidá ani jejich různé umísťování. Informací je všude mnoho, ovšem ne všechny jsou ty správné a především aktuální,“ vysvětluje Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest.

Nejspolehlivějšími zdroji bývají webové stránky ministerstev – a to vnitra, zahraničních věcí a především také zdravotnictví, které informacím o koronaviru vyhradilo speciální podsekci na webové adrese koronavirus.mzcr.cz. Tento odkaz nejen sjednocuje veškerá sdělení k právě probíhajícímu očkování, ale také uvádí telefonické spojení na informační „koronavirou“ linku. Té je vyčleněno číslo 1221, k dispozici je každý den od osmi do 19 hodin a po příslušné volbě z nabídky hlasového automatu se na ní volajícím věnují proškolení operátoři.

Informace o cestách do zahraničí poskytuje linka s číslem +420 226 201 221. Ideální je, pokud zvolíte možnost spojení s operátorem. Někdy je vhodné se zeptat přímo někoho, kdo se ve vámi vytoužené destinaci nachází. Na sociálních sítích lze nalézt několik cestovatelských skupin. Nicméně rady ostatních cestovatelů si vždy prověřte na webových stránkách zmíněných ministerstev nebo informačních linkách.

„Zjednodušeně se dá říct, že pravidla týkající se vycestování naleznete především na stránkách ministerstva zahraničních věcí, a naopak náležitosti související s návratem do vlasti na webu ministerstva zdravotnictví,“ uvádí Eduarda Hekšová. A dodává: „Na obou informačních místech však objevíte důrazné upozornění, že se v současné době cesty do zahraničí doporučují pouze v nezbytných případech, mezi něž nepatří cestování za účelem turistiky.“

Před cestou se seznamte i s takzvaným Semaforem, který představuje míru rizika nákazy na území jednotlivých států pomocí barevného rozlišení. Jedná se o zelené (nízké riziko), oranžové (střední riziko), červené (vysoké riziko) a tmavě červené země (velmi vysoké riziko nákazy nemocí covid-19). Kromě těchto čtyř barevných provedení se můžete setkat ještě s jednou kategorií států, a to s extrémně vysokým rizikem nákazy. Tyto země barvu přidělenou nemají a není možné do nich cestovat.

A ještě rada na závěr – užívání si volných chvil a pobyt v neznámém prostředí s sebou vždy přináší jistá rizika. Vyvrtnutý kotník či návštěva zloděje se vám sice nemusí vyhnout ani v tuzemsku, rozdíl mezi nastalými situacemi však spočívá ve finanční stránce. Pro cesty do zahraničí je tak více než vhodné uzavřít si cestovní pojištění, jehož stěžejní složkou je pojištění léčebných výloh.

Častým dotazem zájemců o turistiku je v současné době otázka, zda se cestovní pojištění vztahuje i na onemocnění koronavirem. „Pojišťoven, které by náklady na léčbu nemoci covid-19 uhradily, stále přibývá. U mnohých z nich můžete v pojistných podmínkách nalézt formulaci, že pokud koronavirem onemocníte v bezpečné destinaci, náklady na léčebné výdaje, hospitalizaci či asistenční služby budou z pojištění uhrazeny. Důležité tak je důkladně se seznámit s pojistnými podmínkami,“ uzavírá Eduarda Hekšová.

Zdroj: dTest 

 

  g+   sdílet