Cyklosezóna – jak (ne)podcenit přípravu?

  g+   sdílet  

Jízda na kole přináší nejrůznější rizika. O to vážnější mohou být, pokud se cyklista při jízdě dostatečně nechrání. Ceny kvalitních pomůcek se ale pohybují v řádu několika tisíc, a navíc s dospělostí mizí i povinnost jejich užívání. Co ale v otázce cena proti zdraví vítězí?

Se začátkem sezóny je nutná řádná příprava jízdního kola a cyklistického vybavení. Poté již mnoho cyklistů začíná brázdit po cyklostezkách, polních cestách, volnočasových areálech či silnicích. „Mnozí rodiče učí své děti jezdit na jízdním kole a také je dostatečně chrání. Můžeme se ale také setkat s tím, že ne všichni jdou dobrým příkladem a v dospělosti svoji ochranu opomíjí. Denně se pak v ulicích setkáváme s cyklisty, kteří svou bezpečnost viditelně podcenili tak, že v případě nehody by následky mohly být až fatální.

Jako modelový příklad si představte pád na hlavu ze čtvrtého patra. To je totiž stejné, jako byste narazili nechráněnou hlavou třeba do čelního skla automobilu, jedoucího 35 km/h proti vám, když jedete rychlostí 15 km/h“, uvedl Lukáš Hutta, výkonný manažer Asociace Záchranný kruh.

Jeden z hlavních ochranných prvků je tedy cyklistická přilba – ta je povinná do 18 let, ale doporučujeme ji využívat při každém výjezdu na kole v každém věku. Nákup kvalitní přilby a chráničů může ale významně ovlivnit peněženku lidí, a ne každý je ochoten nebo si může dovolit do drahých ochranných prostředků investovat. V otázce cena proti zdraví je však jasný výherce.

„Naše zdraví a zdraví našich blízkých by mělo být vždy na prvním místě. Při pořízení ochranných sportovních pomůcek pro děti i dospělé lze využít příspěvek od zdravotní pojišťovny, pro děti až 1 500 korun a pro dospělé až 500 korun. Nákup vhodných ochranných pomůcek s tímto bonusem se tak může stát o něco příjemnější záležitostí“, připomněla Jana Schillerová, tisková mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR.

Výběru správné cyklistické přilby je potřeba věnovat dostatečnou pozornost. Je potřeba, aby byla schváleného typu, dobře na hlavě seděla, měla kvalitní systém upínání a polstrování. Neméně důležitá je také hmotnost, velikost, a hlavně viditelnost takové přilby.

Že jsou ochranné prvky důležité není jen všeobecný fakt, ale na jejich důležitosti přidávají i statistiky. Dle statistik totiž v minulém roce zemřelo 43 cyklistů, z nichž více než dvě třetiny nemělo cyklistickou přilbu. „V neposlední řadě nesmíme zapomenout zmínit také alkohol a jiné omamné látky. Za minulý rok cyklisté, kteří byli pod vlivem alkoholu, byli viníky u více než čtvrtiny dopravních nehod, ve kterých alkohol figuroval. Proto myslete na sebe i své blízké a chraňte svoje zdraví. To je totiž to nejcennější, co máme“, uzavřel Lukáš Hutta z Asociace.

 

 

  g+   sdílet