Kriminalita oproti loňskému roku nejvíce poklesla v Olomouckém kraji, vzrostla naopak v kraji Karlovarském

  g+   sdílet  

Praha, 8. února 2018 – Nejvíce kriminálních případů bylo v loňském roce zaznamenáno v Praze, která byla následována krajem Moravskoslezským, dále Středočeským, Jihomoravským a Ústeckým. Přesto policie zaznamenala v roce 2017 celkový pokles kriminality přes 7 %. Nejvíce kriminalita klesla v kraji Olomouckém, naopak ale stoupla v kraji Karlovarském.

„Dlouhodobý pokles kriminality přisuzujeme především dobré práci našich policistů, ekonomické stabilizaci v naší zemi a preventivní činnosti, díky které je veřejnost více obezřetnější,“ uvedl plk. Jaroslav Vild z Policie ČR.

http://svetvbezpeci.cz/pe_app/clientstat/?url=www.dreamstime.com/royalty-free-stock-photography-thief-entering-private-property-image70729637

Majetková kriminalita tvoří největší část pomyslného koláče kriminality, a to téměř 54 %. Přestože policie v loňském roce zaznamenala výrazný pokles počtu krádeží vloupáním oproti roku 2016, o 14,5 %, majitelé nemovitostí by měli zůstat obezřetní. „Zejména majitelé bytů či domů s nedostatečným či žádným zabezpečením by měli být na pozoru. Zde totiž riziko a pravděpodobnost vloupání naopak roste, vzhledem k růstu počtu nemovitostí s kvalitnějším zabezpečením. Především přibývají domácnosti s bezpečnostními dveřmi minimálně ve třetí bezpečnostní kategorii, které v běžných podmínkách zloděj nepřekoná ani za použití nejmodernějších metod. Takto zabezpečené byty proto vykrádány nejsou,“ říká odborník na zabezpečení Ivan Pavlíček ze společnosti Next.

Podle dostupných statistik zloději nejčastěji používají při vloupání hrubé síly. Především u nekvalitních dveří se slabou cylindrickou vložkou, kterou překonají obyčejným rozlomením. Nejvíce ohrožené jsou byty v panelových domech, které majitelé nechávají s původními dveřmi, často staršími i dvaceti let. Takové dveře zkušený zloděj překoná během pár vteřin.

  g+   sdílet