Mazadlo prodlouží životnost autozámku

  g+   sdílet  

Chladné počasí, vlhký vzduch a teploty pod bodem mrazu. To jsou podmínky, ve kterých musí zámek vašeho auta v zimním období fungovat. Při nedostatečné údržbě pak nezřídka dochází k zasekávání zámku, klíčem se špatně otáčí a nebo může zámek úplně zamrznout. Prevence je přitom velmi levná a jednoduchá – stačí zámek pravidelně ošetřit mazadlem.

ilustrační foto: autoklic-zamek

ilustrační foto: autoklic-zamek

Vzhledem k tomu, že autozámky jsou vystavené povětrnostním vlivům, prachu a nečistotám celoročně, je vhodné je občas promazat v průběhu celého roku. Zvláště důležité je ale používat mazadlo v zimních měsících. Mazadlo stačí jednou nebo dvakrát vstříknout do otvoru pro klíč a poté klíčem v zámku několikrát otočit. Tím se mazadlo dostane na jednotlivé části zamykacího mechanismu. Doporučeno je tímto způsobem ošetřit všechny zámky auta, a to i v případě, že normálně odemykáte dálkově, bez použití mechanického klíče.

Na autozámky, ale ani jiné mechanismy s drobnými součástkami, nepoužívejte mazadla na bázi grafitu. Částečky grafitu se totiž v zámku usazují a časem mohou způsobit jeho zaseknutí. Vhodné mazadlo na zámky nejen vytváří na komponentách zamykacího mechanismu ochrannou vrstvu, která snižuje tření a pomáhá předcházet korozi, ale má také samočistící vlastnosti a odpuzuje částečky nečistot. Tím napomáhá hladkému a plynulému chodu zámku a výrazně prodlužuje jeho životnost, protože dochází k menšímu opotřebení. Kvalitní mazadla pomáhají také zabraňovat zamrznutí a dokonce již zamrzlý zámek rozmrazí, a vy jej tak můžete bez problémů používat po celý rok.

 

  g+   sdílet